Alkohol - Nahkohe

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Alkohol

Dějiny Želvího ostrova > Grand Portage


08. 07.


Brutální způsoby obchodníků nakonec vedly k tomu, že se od nich začali indiány odvracet, a tak běloši hledali nový způsob, jak k sobě domorodé lovce opět přilákat. A nemuseli spekulovat dlouho. Vzhledem k tomu, že touha po hmotných věcech nehraje v životě indiánů primární roli, vsadilo se tentokrát na alkohol a tabák.

Alkohol byl vždy součástí kožešinového obchodu, ale ne jako proti hodnotné zboží, nýbrž jako „diplomatický dar.“ Jeho pití mělo částečně symbolickou rolí během ceremonií, jako byl obchod, pohřeb apod. Díky vládním omezením byla distribuce alkoholu mezi indiány omezena, a přesto, že se samozřejmě pašoval, byl alkohol mezi indiány na západ od Jezer poměrně vzácný. Informace se týká zmiňovaného regionu, jinak byl už mezi východními kmeny alkoholismus velmi rozšířený. 
Obchodní válkou se žel mnohé změnilo a mocní magnáti našli způsob, jak alkohol dovážet ve velkém. Nyní už se indiánům nepodával, jako zdvořilostní dar, ale jako záměrný prostředek, který je měl učinit na pití závislými. Duncan McGillivray to zhodnotil jako nějaký současný cynický drogový dealer: „Když se stanou závislými na pití, dá se předpoklad, že se z nich stanou vynikající dodavatelé.“ A to obchodníkům bohatě stačilo a od roku 1803 společnost North West vyvážela na západ zhruba šedesát tisíc litrů alkoholu ročně a konkurence dalších dvacet tisíc!

Indiáni na něco takového nebyli připraveni. Díky jejich metabolismu se opravdu velice brzy stávali závislými pijany, což mělo za následek sociální rozvrat tradičního kmenového uspořádání a morálky. Násilí se stalo ve vesnicích tak běžné, že obchodníci, kteří žili na západě už nějaký ten pátek, byli šokovaní. Ale McGillivray a jemu podobní jenom krčili rameny a alibisticky tvrdili, že si za to mohou „ti zatracení indiáni sami“ a samozřejmě i konkurence, že North West musí na západ vozit rum.Indiánští lovci se nyní začali vskutku snažit. Museli totiž uspokojit nejen touhu obchodníků po kožešinách, ale navíc své po alkoholu žíznivé hrdlo, a to vedlo k dalšímu negativnímu fenoménu. Jednalo se o narušení citlivého ekologického systému oblasti severních lesů. Zvěře valem ubývalo a kmeny začaly mezi sebou soupeřit kvůli přežití. Obchodníci „své indiány“ povzbuzovali, aby expandovali do dalších, a tím pádem cizích lovišť, což pochopitelně vedlo k dalším sporům. Zašmodrchanou větou můžeme říci, že z dlouhodobého hlediska bylo počínání obchodníků krátkozraké, poněvadž kvůli skvělému zisku pro několik málo magnátů, bylo napácháno mnoho humánních a ekologických škod.

Naproti tomu si díky skvělému zisku mohl Simon McTavish postavit v Montrealu skutečný hrad. Budova byla postavena z opracovaného vápence a měla opravdové bašty s kuželovými vrcholy, zakončenými vysokou špičatou střechou. Přesto tato monstrózní stavba, která tak pyšně shlížela na Montreal, nemohla McTavishe ochránit před Mackenziem, a jak řekl Alexander Henry starší: „V Římě není místa pro dva Caesary.“ Je však jistým paradoxem, že Roderick McKenzie, bratranec Alexandera, si vzal za manželku McTavishovou švagrovou a přijal výhodné místo ve firmě McTavish, Frobisher and Company, a tím pochopitelně ochladly jeho vztahy s bratrancem, se kterým se v budoucí korespondenci oslovovali, jako „Vážený pane.“ Kdo ví, jestli to nebyl jeden z dobře promyšlených McTavishových tahů.
Mezi lety 1801 až 1802 se McTavish osobně objevil v Grand Portage, aby mezi svými lidmi sjednal pořádek a zavedl řádná úsporná opatření. Zakázal jim, světe div se, pití alkoholu a tomu, kdo by se spolčil s konkurencí, hrozila vysoká pokuta pěti tisíc liber. Zápaďané měli dostat od společnosti jen nezbytně nutné vybavení a navíc ještě omezil posádky kánoí.

Uplynuly dva roky během kterých byl indiánský kraj doslova zamořen kořalkou a v Montrealu bylo z půli dostavěno honosné McTavishovo sídlo, když tu nečekaně tento mocný obchodník umírá. Bylo mu padesát čtyři let. Na jeho místo okamžitě nastupuje právoplatný dědic William McGillivray a jeho prvním počinem, kdo by to řek, byla nabídka smíru s Alexanderem Mackenziem. Na podzim se pak oba mužové sešli, aby jednali o fúzi obou společností. Přestože McKenzie Company vložila do podniku čtvrtinu podílů na reorganizaci firmy, pro samotného Mackenzieho to však bylo Pyrrhovo vítězství, poněvadž se McGillivray postaral o to, aby nemohl mluvit do jeho záležitostí. I tak se západem šířila jako povodeň zvěst, že obchodní válka je u konce. Nicméně pro samotnou Grand Portage to byl počátek konce. Vedení North West Company se totiž rozhodlo, že své západní sídlo přestěhuje, ale otázka byla kam, poněvadž kvůli stávajícím hranicím to byl poněkud problém.

Dle podmínek smlouvy Jay‘s Treaty (1796) měli Britové opustit všechny stanice na jih od hranice. Ale jak se rok sešel s rokem, nic moc se nedělo. Pak se ale začalo šuškat, že na Grand Portage přijdou američtí vojáci, ale byla to jenom fáma. Přišel akorát celní úředník z Michilimackinacu, který měl dohlížet na výběr cla, které přes portáž projde. Ve skutečnosti přišli vojáci do Michilimackinacu aby tam kontrolovali, zdali je zboží distribuované z Grand Portage řádně procleno.

Aby se kanadská společnost těmto peripetiím vyhnula, vydal se Alexander Mackenzie se dvěma indiány zkoumat severní stranu řeky Pigeon, zdali tam nenajde nějaký alternativní průchod do Montrealu. Byly tam však samé vodopády, peřeje, skály a srázy, zkrátka dokonale neprůchodná krajina. Mezitím přicestoval na Grand Portage nový obchodník a nebyl to vskutku žádný zelenáč. Velšan David Thompson studoval v Londýně na škole pro nemajetné a ve věku čtrnácti let už pracoval pro Hudson Bay Company. Jeho úkolem bylo operovat hluboko v kanadské divočině, kde se z něj stal zkušený průzkumník, který během čtrnácti let procestoval kanadskými hvozdy doslova tisíce kilometrů. Objevil prameny řeky Columbia a dalších jejich přítoků, přičemž se nejednalo o žádného romantického cestovatele, ale systematicky a účelově pracujícího muže, který neskončil s úkolem dříve, dokud nebyl hotový. V roce 1797 se Thompson rozhodl, že přejde k North West Company, a když v červenci přišel na Grand Portage, mohli si jeho zaměstnavatelé gratulovat, poněvadž to byl muž na pravém místě.

Problémem však stále zůstávala americko-kanadská hranice, jelikož polovina firemních stanic stála na americké straně. Napřesrok Thompson cestoval přes šest tisíc kilometrů, aby pátral po vhodných místech, pro nové posty. Šel podél hranice k Lake Wood, až k nejsevernějšímu ohybu řeky Missouri. Potom se vracel zpět severní Minnesotou, povodím řeky horní Mississippi, a pak podél jižního břehu Hořejšího jezera. Na jaře se v Sault Ste Marie sešel s Alexanderem Mackenziem, který byl na cestě do Grand Portage. Thompson se mohl pochlubit, že během deseti měsíců urazil tolik, co by jiný zvládl za dva roky. Nicméně jeho chlebodárci nebili z jeho zprávou spokojeni.

Nová naděje jim pak nečekaně vysvitla ze strany indiánů. Když na jaře Roderick McKenzie cestoval z Grand Portage k Rainy Lake, doslechl se od místních indiánů, že k Hořejšímu jezeru vede ještě jedna cesta. Byla to stará trasa po řece Kaministikwia, kterou už znali Francouzi. „Samozřejmě jsem indiány žádal, aby mi tu novou cestu ukázali a v duchu jsem se divil, jak to že o ní nikdo z North West ještě neslyšel“ zapsal si Roderick.

Jenže počáteční nadšení poněkud záhy ochablo, protože si dopravci stěžovali, že táto vodní cesta je spíše potok než řeka, a že kvůli mělkosti toku musejí být kánoe méně naloženy. Byla rovněž delší, proto zaměstnavatelé museli voyagerům více platit, aby je přiměli novou cestu používat. Ale ať už to bylo jakkoliv, skutečnost, že to byla jediná trasa, která vedla severně od hranice, byl dostatečný důvod hledat místo pro velká rendezvous.

V roce 1800 společnost rozhodla, že nová stanice bude postavena na místě, kterému dopravci říkali „Mrtvá bahnitá placka“, a jenž se nacházelo při ústí řeky Kaministikwia. Investice činila celých deset tisíc liber a byla by ještě vyšší, kdyby nebyli do nucené práce zapojeni dopravci a další zaměstnanci. I když nebylo vše ještě zcela připraveno, k poslednímu rendezvous na Grand Portage došlo roku 1802. Ještě dalšího roku Alexander Henry mladší shledal, že na stavbě „došlo k mnoha zlepšením, že pevnost, obchod a sklady jsou dostatečné, přesto ještě schází obytné domy.“ Pevnost byla tentokrát postavena z pálených cihel, a byla pokřtěna Fort William, a to na počest Williama McGillivraye, nynějšího vládce v North West Company.  
 
Odžibwejům se takové změny pramálo zamlouvaly a opravdu, se časem prokázalo, že pro ně měly neblahé následky. „Byli přesvědčení, že ta země je jejich“ psal William Warren, poloviční Odžibwej, syn jednoho z obchodníků „proto podle jejich názoru mají oni právo určovat, kde obchodníci budou sídlit.“ Navíc ani neuznávali americko-britskou hraniční smlouvu, která rozdělila zemi jejich předků.

Ale koho by zajímal názor indiánů. I přes jejich námitky byla pevnost, stanice a ostatní budovy pozvolna rozebírány. Vzhledem k tomu, že archeologové na místě stanice našli jen velice málo artefaktů, je zřejmé, že většina materiálu byla odvezena do Fort William.
Na Grand Portage měla stanici do roku 1804 ještě McKenzie Company, ale když tudy roku 1822 procházel z další mapovací výpravy David Thompson, shledal, že na těch několika málo zbytcích budov bohatě kvete červený jetel a hustá tráva.


5 komentáře
Průměrné hodnocení: 3.5/5

loemrntdherid1
2017-03-23 08:48:11
CALUMET cheap jordan shoes local, nike outlet Wis(WFRV) nike air max The Calumet nike shoes for sale region cheap jordans Sheriff's nike outlet plan the nike store is nike sale requiring the public's nike outlet help to cheap nike air max find
2017-03-28 10:55:57
Black Market Price For viagra online uk | Optima-Imaging Your browser does not support our Online Store.
wengdongdong
2017-06-30 10:24:18
valentino boots
coach factory outlet
cheap nfl jerseys
michael kors handbags outlet
fitflops sale clearance
adidas yeezy
mbt shoes
christian louboutin
fitflops sale clearance
rolex datejust
clarks shoes
ralph lauren sale
new balance sneakers
adidas stan smith
coach factory outlet
michael kors handbags
new balance
nike huarache
clarks outlet
michael kors handbags
polo ralph lauren
Ugg støvler
true religion uk
kate spade handbags
cheap nhl jerseys
canada goose sale
michael kors handbags
nfl jerseys wholesale
louis vuitton
michael kors handbags
columbia sportswear outlet
adidas outlet
adidas shoes
tory burch outlet
ray ban eyeglasses
coach factory outlet
coach outlet
ralph lauren outlet
pandora uk
nike outlet
mlb jerseys
cheap nfl jerseys
lebron james shoes
pandora rings
michael kors outlet online
cheap jordans
columbia outlet
lebron 14 shoes
nike free run
polo ralph lauren outlet
adidas nmd r1
fitflop shoes
cheap jordan shoes
pandora charms
ray ban sunglasses outlet
adidas originals superstar
chaussures christian louboutin
yeezy boost 350
le coq sportif
fitflops
adidas football boots
coach factory outlet
pandora jewelry
nike air max
polo ralph lauren
nike outlet
michael kors taschen
michael kors outlet
adidas zx flux
michael kors väska
ralph lauren pas cher
pandora outlet
adidas shoes
hermes handbags
longchamp handbags
coach canada
oakley sunglasses
christian louboutin shoes
tory burch outlet
christian louboutin sale
christian louboutin outlet
coach outlet
vans shoes
michael kors outlet
coach factory
nfl jerseys cheap
pandora jewelry
yeezy boost 350 v2
pandora jewelry
michael kors canada
adidas ultra boost
cat boots
longchamp outlet
ralph lauren outlet
longchamp sac
ray ban sunglasses outlet
longchamp handbags
tory burch
mont blanc pens
adidas nmd
kate spade outlet
polo ralph lauren outlet
mac cosmetics
cheap oakley sunglasses
louis vuitton outlet
calvin klein
nfl jerseys
michael kors uk
coach outlet
ray ban sunglasses outlet
new balance outlet
michael kors
converse outlet
longchamp outlet
burberry outlet
michael kors
mlb jerseys wholesale
yeezy boost 350 kaufen
converse shoes
rolex watch
coach outlet store online
ralph lauren outlet
ray ban canada
ray ban sunglasses uk
christian louboutin
michael kors taschen
nike air max uk
kobe 12 shoes
the north face
michael kors handbags
adidas yeezy boost 350
ralph lauren polo
coach outlet online
adidas superstar
coach outlet online
jordans
kobe shoes
coach factory online
true religion
michael kors plånbok
polo ralph lauren
converse outlet
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses outlet
the north face outlet
cheap oakley sunglasses
adidas stan smith sneakers
supra shoes
polo ralph lauren
fitflops outlet
cheap oakley sunglasses
nike cortez
true religion sale
polo ralph lauren
adidas trainers uk
mont blanc pens
kate spade outlet
occhiali ray ban
michael kors taschen
michael kors veske
christian louboutin shoes
michael kors handbags
nike roshe run
cheap oakley sunglasses
ray ban sunglasses
clarks shoes
kate spade
adidas yeezy boost
oakley sunglasses
ray ban wayfarer
cheap ray ban sunglasses
ray ban sunglasses outlet
louboutin paris
ed hardy
prada handbags
coach outlet store online
nike air max 2017
michael kors outlet clearance
michael kors handbags
ed hardy clothing
ray ban sunglasses cheap
polo ralph lauren
michael kors handbags
kobe bryant shoes
coach purses
kate spade handbags
coach factory outlet online
yeezy adidas
michael kors outlet clearance
rolex datejust
salvatore ferragamo shoes
vans shoes
nike roshe
prada handbags
adidas soccer shoes
true religion jeans
reebok shoes
oakley vault
coach factory outlet
nhl jerseys
oakley sunglasses wholesale
coach outlet
michael kors outlet online
pandora bracelet
birkenstock outlet
coach factory outlet
fitflops
adidas originals
gucci shoes
asics shoes
nike air force 1
converse shoes
coach outlet
ralph lauren
oakley sunglasses
christian louboutin shoes
nike air max 2016
red bottom shoes
fitflop sandals
columbia sportswear outlet
michael kors tote handbags
ferragamo shoes
michael kors bags
oakley sunglasses
yves saint laurent handbags
mbt shoes
ray ban sunglasses
christian louboutin sale
hermes outlet
prada bags
nike air max
adidas outlet
nike roshe run
burberry outlet
prada shoes
michael kors handbags
oakley sunglasses wholesale
coach factory outlet
yeezy boost 350
ray ban zonnebril
nike outlet
oakley sunglasses
prada outlet
hermes birkin bag
cheap jerseys
vans store
cheap nfl jerseys
michael kors outlet
nike outlet
louboutin shoes
nike sb
christian louboutin sale
adidas originals
moncler jacke
oakley vault
coach handbags
cheap jordans
ralph lauren polo shirts
ralph lauren
christian louboutin outlet online
air jordan shoes
ferragamo belt
adidas neo
burberry sale
adidas trainers
north face
ralph lauren outlet
adidas yeezy 350 v2
the north face
ecco shoes
coach factory outlet online
nike air max
true religion
michael kors outlet online
air jordan shoes
birkenstock sandals
adidas yeezy
nike trainers
polo ralph lauren
burberry handbags
michael kors outlet
michael kors outlet online
nike air max 2017
tory burch outlet
michael kors outlet
hermes bags
cheap snapbacks
christian louboutin shoes
manolo blahnik shoes
michael kors outlet
polo ralph lauren
columbia shoes
christian louboutin pumps
michael kors outlet online
canada goose jakke
red bottom shoes
michael kors taschen sale
chelsea jersey
ray ban solglasögon
under armour outlet
reebok shoes
michael kors handbags outlet
coach factory outlet
salvatore ferragamo outlet
ray ban solbriller
salomon shoes
coach outlet
north face outlet
nba jerseys
polo shirts
yeezy boost 350
michael jordan shoes
coach outlet
manchester united jersey
birkenstock sandals
nike air max uk
ysl handbags
prada outlet
rolex submariner
coach outlet online
vibram fivefingers
michael kors handbags
polo ralph lauren outlet
adidas nmd
michael kors taschen
nike huarache
coach wallets
ralph lauren polo
tory burch flats
polo ralph lauren
coach outlet
true religion outlet
oakley sunglasses outlet
burberry outlet online
birkenstock outlet
replica watches
ray ban sunglasses
coach handbags
coach factory outlet
mcm bags
polo ralph lauren
adidas yeezy boost 350
fred perry polo
cheap pandora jewelry
adidas yeezy 350 boost
gafas ray ban
christian louboutin outlet
yeezy boost 350 v2
nike blazer shoes
true religion jeans
adidas nmd
ralph lauren shirts
montre rolex pas cher
michael kors canada
coach factory outlet
vans shoes
mlb jerseys
cheap jordan shoes
mcm outlet
lebron 13
kate spade sale
adidas yeezy boost 350 v2
jordan retro
nike mercurial victory
michael kors
michael kors handbags
kevin durant shoes
true religion
fitflop sale
ugg boots
le coq sportif chaussures
true religion
michael kors handbags
nike running shoes
mlb jerseys cheap
nike running trainers
ray ban sunglasses
cheap jordans
nike roshe
adidas outlet
michael kors handbags
mizuno running shoes
michael kors outlet
christian louboutin shoes
cheap jordans
levi's jeans
oakley vault
michael kors bags
air jordan
nike outlet
air max
ray ban sunglasses outlet
ralph lauren polo shirts
adidas nmd xr1
hermes belt outlet
jordan retro 11
polo outlet
coach outlet
supra shoes
christian louboutin uk
valentino sandals
salvatore ferragamo
kd 9 shoes
under armour
coach outlet
air jordan 14
nike tiempo legend
polo ralph lauren outlet
fitflops uk
polo ralph lauren
ugg boots
michael kors outlet
jordan shoes
20177.1wengdongdong
2017-07-10 06:05:51
prada sunglasses
nfl jerseys wholesale
louis vuitton handbags
mulberry bags
hollister uk
christian louboutin uk
mont blanc pens
cheap ray bans
lebron james shoes
mulberry bags
ray ban sunglasses
michael kors handbags
ralph lauren outlet
ferragamo shoes
soccer jerseys
replica watches
true religion jeans
michael kors outlet online
fitflops sale
coach outlet
michael kors handbags
michael kors outlet
michael kors outlet
instyler ionic styler
michael kors handbags
tory burch outlet
michael kors outlet
air max uk
coach outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
cheap jordans
football shirts
gucci handbags
mac cosmetics
michael kors
cartier outlet
coach outlet store online
michael kors outlet
adidas shoes
burberry outlet
oakley sunglasses
oakley sunglasses
michael kors handbags
gucci outlet
ralph lauren polo shirts
hollister clothing
longchamp outlet
ray ban sunglasses
michael kors factory outlet
fitflops
pandora outlet
coach outlet online
chrome hearts
coach outlet online
true religion jeans
kate spade handbags
giuseppe zanotti outlet
ferragamo outlet
gucci outlet
coach factory outlet
mulberry handbags
longchamp handbags
oakley sunglasses
coach outlet
kate spade outlet
jordan shoes
cheap snapbacks
salomon shoes
ray ban sunglasses
fitflops outlet
louis vuitton outlet
polo outlet
michael kors outlet
christian louboutin online
canada goose jackets
coach outlet canada
ray ban sunglasses
michael kors outlet
ferragamo shoes
polo outlet
yeezy boost
nike air max
supra shoes
coach outlet online
canada goose outlet
nfl jersey wholesale
nike outlet store
christian louboutin shoes
nike roshe one
swarovski crystal
cheap nfl jerseys
tory burch outlet
swarovski outlet
oakley sunglasses
nike air force 1
air max 90
polo outlet
oakley sunglasses
burberry outlet
futbol baratas
hollister clothing
polo shirts
pandora jewelry
los angeles lakers jerseys
jordan shoes
ray ban sunglasses
pandora charms
longchamp handbags
michael kors
fitflops sale clearance
replica watches
coach outlet
christian louboutin outlet
coach factory outlet
burberry outlet
juicy couture outlet
burberry outlet
oakley sunglasses
fred perry polo shirts
rolex outlet
thomas sabo
rolex watches
ugg boots
michael kors outlet online
louis vuitton outlet online
michael kors outlet
fitflops shoes
louis vuitton outlet
marc jacobs outlet
nfl jersey wholesale
michael kors handbags
coach outlet online
tory burch outlet
coach outlet
fitflops sale clearance
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
ugg outlet
new balance shoes
converse shoes
true religion jeans
michael kors wallets
lacoste soldes
canada goose outlet
cartier watches
coach outlet
cheap mlb jerseys
cheap nfl jerseys
coach outlet
cheap jerseys wholesale
coach outlet online
polo ralph lauren
rolex watches
coach outlet online
cheap jordans
nike store uk
coach outlet online
cartier watches
nike trainers
cheap jordan shoes
christian louboutin outlet
montblanc pens
reebok trainers
adidas shoes
adidas nmd
nike air max 2015
ray ban sunglasses
soccer shoes
rolex watches
ray ban sunglasses
mulberry handbags
christian louboutin outlet
michael kors outlet
ray bans
polo ralph lauren
rolex watches
true religion jeans
louis vuitton
hermes bags
nike outlet store
oakley sunglasses
ferragamo outlet
bottega veneta outlet
mbt shoes outlet
nike air max
ralph lauren polo
jordan shoes
yeezy boost 350
ralph lauren sale
coach factory outlet
puma outlet
nike roshe run
hermes belt
coach outlet
reebok outlet store
air max 90
polo ralph lauren
birkenstock sandals
air max 90
true religion jeans
cheap nba jerseys
tods outlet
air max uk
michael kors
Nike Free shoes
cartier watches
air jordan 4
mulberry handbags
nike blazer pas cher
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet
soccer jerseys
louis vuitton handbags
michael kors outlet
kobe bryant shoes
nike trainers
cartier outlet
hermes birkin
louis vuitton
ralph lauren polo
pandora jewelry
true religion jeans
ralph lauren outlet
lebron james shoes
christian louboutin outlet
louis vuitton outlet clearance
coach outlet
cheap jordans
michael kors outlet
prada outlet
coach outlet
prada shoes
herve leger outlet
kate spade handbags
ecco shoes
nike shoes
asics
michael kors outlet
mulberry outlet store
louis vuitton outlet stores
nike air max
true religion outlet
swarovski crystal
true religion uk
ray ban sunglasses
longchamp handbags
ray-ban sunglasses
adidas shoes
cleveland cavaliers jersey
adidas outlet
true religion jeans
ray ban sunglasses
adidas uk
ferragamo shoes
michael kors outlet
swarovski crystal
louis vuitton outlet
cheap oakley sunglasses
kate spade outlet
rolex watches for sale
louis vuitton outlet
lacoste polo shirts
longchamp outlet
omega watches
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
oakley sunglasses wholesale
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses
coach outlet
true religion jeans
prada handbags
adidas trainers
rolex watches
cheap jordans
coach outlet online
louis vuitton handbags
hollister clothing
christian louboutin outlet
cheap jordans
mcm outlet
mulberry sale
nike foamposite
kobe shoes
michael kors handbags
swarovski crystal
ferragamo outlet
nba jerseys
borse gucci
tory burch shoes
michael kors
hollister clothing
kobe 9
ed hardy clothing
pandora charms
christian louboutin shoes
tory burch outlet
rolex watches
vans shoes
michael kors outlet
true religion jeans
canada goose jackets
oakley sunglasses wholesale
ysl outlet
valentino outlet
ralph lauren polo
pandora jewelry
mlb jerseys wholesale
nike free 5
polo ralph lauren
gucci outlet
ray ban sunglasses
michael kors handbags
Basketball Shoes
oakley sunglasses
coach outlet online
canada goose outlet
michael kors bags
air max 1
michael kors outlet online
nike huarache
ralph lauren pas cher
louis vuitton outlet
ralph lauren polo
louis vuitton pas cher
polo ralph lauren
borse louis vuitton
longchamp handbags
coach handbags
fitflops sale clearance
christian louboutin outlet
chrome hearts outlet
louis vuitton outlet
nike shoes
canada goose outlet
louis vuitton outlet
true religion outlet
fitflops shoes
cheap nhl jerseys
basketball shoes
gucci outlet
mbt shoes
ray ban sunglasses
adidas nmd runner
michael kors outlet
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses
coach outlet
birkenstock outlet
michael kors outlet
tory burch outlet
oakley sunglasses
mulberry outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
links of london
michael kors outlet
louis vuitton outlet
michael kors
kate spade outlet
pandora jewelry
cazal sunglasses
coach outlet online
canada goose outlet
mizuno running shoes
ferragamo shoes
oakley sunglasses
ralph lauren uk
louis vuitton outlet stores
ray ban sunglasses
louis vuitton outlet
adidas outlet store
michael kors outlet online
michael kors outlet clearance
true religion outlet
coach outlet clearance
ralph lauren uk
swarovski outlet
ray bans
ralph lauren polo
coach outlet online
coach factory outlet
nike air max
canada goose
hollister clothing
nike roshe
oakley sunglasses
pandora outlet
nike store
louis vuitton
polo ralph lauren
cheap snapbacks
nike huarache
true religion jeans
fitflops
mbt shoes
oakley sunglasses
hermes outlet
coach outlet online
nike shoes
polo ralph lauren
polo outlet
nike outlet
louis vuitton outlet clearance
oakley sunglasses
louis vuitton handbags
oakley sunglasses
air max 90
louis vuitton outlet
adidas wings
mulberry handbags
longchamp outlet
longchamp
polo outlet
ugg outlet
polo outlet
louis vuitton
coach outlet
nike shoes
kevin durant shoes
polo ralph lauren
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist