Manah I. - Nahkohe

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Manah I.

Dějiny Želvího ostrova > Manah

31. 10.

Na počátku sedmnáctého století byl dlouhý a úzký ostrov Manhattan dokonalou divočinou. Byl porostlý hustým pralesem a od pevniny jej oddělovala řeka Harlem River. Obydlen byl domorodým národem Metoaků, podkmene Kanarseeů Delawarů, kteří svou domovinu nazývali zval Manah, což znamená „Ostrov mnoha kopců“, ačkoliv je to dnes se zemí srovnaná placka plná mrakodrapů. První Evropan, který jako první oficiálně ostrov spatřil, byl v roce 1524 Giovanni Verrazano, který se na palubě korábu La Dauphine (Delfín), plavil ve službách francouzského krále Francise I. Oblast, kde je dnes newyorský přístav nazval „Nouveau Angouleme“, řeku Hudson popsal, jako „velmi velkou řeku“ a Upper New York Bay nazval „Santa Margarita“ po králově starší sestře Marguerite de Navarre.

Roku 1609 pak vplula do newyorského zálivu malá holandská plachetnice Halve Maen (Půlměsíc). Lodi velel anglický kapitán Henry Hudson, jenž byl na výplatní listině Dutch East India Company (Holandská východoindická společnost). Firma doposud provozovala velice lukrativní obchod s kořením, které dovážela z daleké východní Asie. Vzhledem k tomu, že obchodní koráby musely obeplouvat celý africký kontinent a překonávaly Indický oceán, investoři by dali cokoli za objev kratší a bezpečnější cesty. Když byla roku 1492 objevena Amerika, obchodníkům vzplanula naděje, že tohle by mohla být ona vysněná trasa.Vzhledem k tomu, že Holanďané toho věděli o Americe jen velmi málo, předpokládali, že se jedná pouze o velké souostroví, skrze něj určitě povede bájná cesta. Úkolem objevit jí, byl pověřen právě kapitán Hudson, protože již ve službách anglické koruny západní cestu do Asie dvakrát, hledal. Plavil se sice mnohem severnějším kursem, přesto však již nějaké zkušenosti měl.

Když v roce 1609 vplul Hudson do ústí řeky Muhheakantuck [1]  (Řeka, která proudí dvěma cestami), jak říkali Delawarové řece Hudson, byl kapitán přesvědčen, že našel kýženou západní vodní cestu. Poté, co koráb proplul místem, kde bylo později založeno město Albany, bylo koryto řeky víc a víc plytčí a břehy se zužovali. Zklamaný Hudson pochopil, že se jedná o řeku a dal příkaz otočit loď po proudu. Po návratu do Holandska kapitán investorům popsal zemi, kterou procestoval a zmínil se hlavně kožešinové zvířeně. Obchod s kožešinami by byl jistě pro společnost velice lukrativní, ale podnikatelé na to neslyšeli. Jinak Henry Hudson řeku Muhheakantuck nazval „River of the Mountain“, aniž by se dozvěděl, že časem bude pojmenována právě po něm.

Vhledem k tomu, že se Hudson s investory nepohodl, vrátil se do Anglie, pro kterou se opět vypravil na moře a opět hledal západní trasu do Indie a opět to zkoušel severní cestou. Tentokrát objevil obrovský záliv, kterému indiáni kmene Krí říkali Winipekw (Blátivá poloslaná voda), a také tento přírodní útvar byl pojmenován po objeviteli – Hudson Bay. Když chtěl ale kapitán pokračovat v další plavbě, posádka se vzbouřila. Rebelové Hudsona, jeho syna a sedm dalších námořníku vysadili do člunu a nechali je napospas vlnám zálivu. Od té doby již nešťastníky nikdo nikdy neviděl.

Časem holandští obchodníci změnili názor a vypravili do Ameriky další lodě. První pokus učinil na korábu Hoope kapitán Symen Mau a rok později kapitán Cornelius Rijser. Výprava z roku 1612 již přinesla kýžené ovoce. Adrian Block a Hendrick Christiansen přivezli do Holandska pořádný balík kožešin. Vyhlídka na lukrativní obchod inspirovala úředníky ze States General, což byl holandský vládnoucí státní orgán k tomu, aby 27 března 1614 vydal patent, který umožňoval žadatelům získat americké pozemky. Podmínky byly následující: žadatel musí v Americe objevit vhodný přístav nebo vodní cestu na západ. Má na to celkem tři roky, během kterých může podniknout maximálně čtyři plavby. Zprávu o svých objevech musel žadatel podat maximálně do čtrnácti dnů po svém návratu.Toho roku se do Ameriky plaví na palubě lodi Tiger obchodník Adrian Block. Když plachetnice zakotví u ostrova Manhattan, na místě kde je dnes Battery Park, postihla Tiger pohroma. Plavidlo totiž v noci z neznámých důvodů zachvátil požár a námořníci se jen tak tak zachránili, když se v ledové vodě přeplavali na pevninu. Muži v tísni museli co nejrychleji postavit provizorní sruby, aby se měli na zimu kde uchýlit. Byly to první bělošské stavby na Manhattanu a nacházely se na místě, kde je dnes dolní část Broadwaye, těsně před Bowling Green, tam kde stojí dům č. p. 41. Na něm se nachází památeční mosazná tabulka.

Holanďané měli patrně na pevnině vyložené nějaké zásoby a nářadí, neboť během zimy postavili za pomoci
Kanarseeů náhradní loď, Onrust (Neklidný). Na ní pak prozkoumali tok řeky East River, propluli úžinou Hellegat, kterou Angličané později přejmenovali na Hell Gate (Pekelná brána), načež pronikli do ústí řeky Housatonic [2], kterou tehdy Holanďané pojmenovali „Řeka červených hor.“  Další řeku, kterou dobrodruzi prozkoumali, byla Connecticut River [3] a pustili se do vnitrozemí, až k místu, kde stojí dnešní město Hartford. Poté, co námořníci opustili záliv Long Island Sound, zmapovali Block Island, který byl pojmenován na počest pána Blocka, a pak se pustili do zálivu Narragansett Bay. Samotný poloostrov Narragansett nazvali Holanďané „Roode Eylandt“ (Červená země). Poté, co se Onrust dostala k mysu Cape Code (Massachusetts), nabrala východní kurs a odplula do Holandska.Po návratu do vlasti předložil Block investorům vlastnoručně nakreslenou mapu, kde poprvé figuroval název New Netherland (Nové Holandsko), což bylo území mezi anglickou Virginii a francouzskou Kanadou. Na mapě byl Long Island poprvé zakreslen, jako ostrov, což třeba Angličané zjistili, až za několik let.


Nyní mohl Adrian Block požádat o licenci, která mu byla bez potíží vystavena. Následně Block s třinácti dalšími obchodníky založil společnost New Netherland Company, která měla výhradní právo na obchod mezi čtyřicátou a čtyřicátou pátou rovnoběžkou severní šířky, a to po dobu tří let. Adrian Block se do Ameriky již nikdy nevrátil, neboť ho zaměstnaly válečné povinnosti. Objevitel, obchodník a voják umírá roku 1627.První holandská obchodní stanice na Manhattanu, byla postavena naproti dnešního Bowling Green Park a byla pojmenována Fort Manhattan. Byla to v podstatě provizorní dřevěná stavba, poněvadž Holanďané předpokládali, že se na ostrově zdrží jen několik let, než v regionu dojdou kožešiny. V té době neměl vůbec nikdo představu, že by zde jednou mohla stát mnohamilionová metropole.


Nicméně se prokázalo, že země byla mnohem bohatší, než se Holanďanům zdálo. Do Evropy plula jedna loď za druhou, a to vždy napěchovaná cennými kožešinami, které byly k mání ve velkém množství, a to za poměrně nepatrné ceny. Aby se náklady na výkup kožešin ještě snížily, založili vlivní obchodníci monopolní firmu West India Company (Západoindická společnost). Aby společnost uhájila svou pozici na trhu a ochránila svůj majetek, museli kapitáni lodí svést nejednu bitvu se španělskými koráby, a nutno říci, že většinou vítězně.


Firma se rovněž rozhodla posílit své pozice na americkém kontinentě, a to tím, že na Manhattanu založila kolonii. Do této chvíle se jednalo jen o obchodní stanici, ale nyní začali na ostrov připlouvat farmáři a jejich rodiny. Ti kolem pevnosti postavili řadu srubů ve dvou řadách, takže mezi nimi vznikla ulice, Parelstraat, dnes Pearl Street (Perlová ulice) . Správcem kolonie se stal v roce 1624 proti své vůli Cornelius Jacobsen May, který byl za rok nahrazen Williamem Verhulstem, jehož funkční období trvalo také jen jeden rok. Prvním oficiálním guvernérem kolonie Nové Holandsko, se v roce stal 1626 Petr Minuit.

[1] Irokézsky Muh-he-kun-ne-tuk
[2] Mohykánský název řeky byl Usi-a-di-en-uk, čili „Řeka, která kráčí přes hory“
[3] V algonkinském originále – „Dlouhá přílivová řeka


4 komentáře
Průměrné hodnocení: 5.0/5

2017-05-05 03:31:40
SPECIAL OFFER : cash advance loans in virginia For Women Herbal on SALE , Buy Viagra For Women Herbal shop online .
2017-07-10 05:56:47
prada sunglasses
nfl jerseys wholesale
louis vuitton handbags
mulberry bags
hollister uk
christian louboutin uk
mont blanc pens
cheap ray bans
lebron james shoes
mulberry bags
ray ban sunglasses
michael kors handbags
ralph lauren outlet
ferragamo shoes
soccer jerseys
replica watches
true religion jeans
michael kors outlet online
fitflops sale
coach outlet
michael kors handbags
michael kors outlet
michael kors outlet
instyler ionic styler
michael kors handbags
tory burch outlet
michael kors outlet
air max uk
coach outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
cheap jordans
football shirts
gucci handbags
mac cosmetics
michael kors
cartier outlet
coach outlet store online
michael kors outlet
adidas shoes
burberry outlet
oakley sunglasses
oakley sunglasses
michael kors handbags
gucci outlet
ralph lauren polo shirts
hollister clothing
longchamp outlet
ray ban sunglasses
michael kors factory outlet
fitflops
pandora outlet
coach outlet online
chrome hearts
coach outlet online
true religion jeans
kate spade handbags
giuseppe zanotti outlet
ferragamo outlet
gucci outlet
coach factory outlet
mulberry handbags
longchamp handbags
oakley sunglasses
coach outlet
kate spade outlet
jordan shoes
cheap snapbacks
salomon shoes
ray ban sunglasses
fitflops outlet
louis vuitton outlet
polo outlet
michael kors outlet
christian louboutin online
canada goose jackets
coach outlet canada
ray ban sunglasses
michael kors outlet
ferragamo shoes
polo outlet
yeezy boost
nike air max
supra shoes
coach outlet online
canada goose outlet
nfl jersey wholesale
nike outlet store
christian louboutin shoes
nike roshe one
swarovski crystal
cheap nfl jerseys
tory burch outlet
swarovski outlet
oakley sunglasses
nike air force 1
air max 90
polo outlet
oakley sunglasses
burberry outlet
futbol baratas
hollister clothing
polo shirts
pandora jewelry
los angeles lakers jerseys
jordan shoes
ray ban sunglasses
pandora charms
longchamp handbags
michael kors
fitflops sale clearance
replica watches
coach outlet
christian louboutin outlet
coach factory outlet
burberry outlet
juicy couture outlet
burberry outlet
oakley sunglasses
fred perry polo shirts
rolex outlet
thomas sabo
rolex watches
ugg boots
michael kors outlet online
louis vuitton outlet online
michael kors outlet
fitflops shoes
louis vuitton outlet
marc jacobs outlet
nfl jersey wholesale
michael kors handbags
coach outlet online
tory burch outlet
coach outlet
fitflops sale clearance
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
ugg outlet
new balance shoes
converse shoes
true religion jeans
michael kors wallets
lacoste soldes
canada goose outlet
cartier watches
coach outlet
cheap mlb jerseys
cheap nfl jerseys
coach outlet
cheap jerseys wholesale
coach outlet online
polo ralph lauren
rolex watches
coach outlet online
cheap jordans
nike store uk
coach outlet online
cartier watches
nike trainers
cheap jordan shoes
christian louboutin outlet
montblanc pens
reebok trainers
adidas shoes
adidas nmd
nike air max 2015
ray ban sunglasses
soccer shoes
rolex watches
ray ban sunglasses
mulberry handbags
christian louboutin outlet
michael kors outlet
ray bans
polo ralph lauren
rolex watches
true religion jeans
louis vuitton
hermes bags
nike outlet store
oakley sunglasses
ferragamo outlet
bottega veneta outlet
mbt shoes outlet
nike air max
ralph lauren polo
jordan shoes
yeezy boost 350
ralph lauren sale
coach factory outlet
puma outlet
nike roshe run
hermes belt
coach outlet
reebok outlet store
air max 90
polo ralph lauren
birkenstock sandals
air max 90
true religion jeans
cheap nba jerseys
tods outlet
air max uk
michael kors
Nike Free shoes
cartier watches
air jordan 4
mulberry handbags
nike blazer pas cher
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet
soccer jerseys
louis vuitton handbags
michael kors outlet
kobe bryant shoes
nike trainers
cartier outlet
hermes birkin
louis vuitton
ralph lauren polo
pandora jewelry
true religion jeans
ralph lauren outlet
lebron james shoes
christian louboutin outlet
louis vuitton outlet clearance
coach outlet
cheap jordans
michael kors outlet
prada outlet
coach outlet
prada shoes
herve leger outlet
kate spade handbags
ecco shoes
nike shoes
asics
michael kors outlet
mulberry outlet store
louis vuitton outlet stores
nike air max
true religion outlet
swarovski crystal
true religion uk
ray ban sunglasses
longchamp handbags
ray-ban sunglasses
adidas shoes
cleveland cavaliers jersey
adidas outlet
true religion jeans
ray ban sunglasses
adidas uk
ferragamo shoes
michael kors outlet
swarovski crystal
louis vuitton outlet
cheap oakley sunglasses
kate spade outlet
rolex watches for sale
louis vuitton outlet
lacoste polo shirts
longchamp outlet
omega watches
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
oakley sunglasses wholesale
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses
coach outlet
true religion jeans
prada handbags
adidas trainers
rolex watches
cheap jordans
coach outlet online
louis vuitton handbags
hollister clothing
christian louboutin outlet
cheap jordans
mcm outlet
mulberry sale
nike foamposite
kobe shoes
michael kors handbags
swarovski crystal
ferragamo outlet
nba jerseys
borse gucci
tory burch shoes
michael kors
hollister clothing
kobe 9
ed hardy clothing
pandora charms
christian louboutin shoes
tory burch outlet
rolex watches
vans shoes
michael kors outlet
true religion jeans
canada goose jackets
oakley sunglasses wholesale
ysl outlet
valentino outlet
ralph lauren polo
pandora jewelry
mlb jerseys wholesale
nike free 5
polo ralph lauren
gucci outlet
ray ban sunglasses
michael kors handbags
Basketball Shoes
oakley sunglasses
coach outlet online
canada goose outlet
michael kors bags
air max 1
michael kors outlet online
nike huarache
ralph lauren pas cher
louis vuitton outlet
ralph lauren polo
louis vuitton pas cher
polo ralph lauren
borse louis vuitton
longchamp handbags
coach handbags
fitflops sale clearance
christian louboutin outlet
chrome hearts outlet
louis vuitton outlet
nike shoes
canada goose outlet
louis vuitton outlet
true religion outlet
fitflops shoes
cheap nhl jerseys
basketball shoes
gucci outlet
mbt shoes
ray ban sunglasses
adidas nmd runner
michael kors outlet
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses
coach outlet
birkenstock outlet
michael kors outlet
tory burch outlet
oakley sunglasses
mulberry outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
links of london
michael kors outlet
louis vuitton outlet
michael kors
kate spade outlet
pandora jewelry
cazal sunglasses
coach outlet online
canada goose outlet
mizuno running shoes
ferragamo shoes
oakley sunglasses
ralph lauren uk
louis vuitton outlet stores
ray ban sunglasses
louis vuitton outlet
adidas outlet store
michael kors outlet online
michael kors outlet clearance
true religion outlet
coach outlet clearance
ralph lauren uk
swarovski outlet
ray bans
ralph lauren polo
coach outlet online
coach factory outlet
nike air max
canada goose
hollister clothing
nike roshe
oakley sunglasses
pandora outlet
nike store
louis vuitton
polo ralph lauren
cheap snapbacks
nike huarache
true religion jeans
fitflops
mbt shoes
oakley sunglasses
hermes outlet
coach outlet online
nike shoes
polo ralph lauren
polo outlet
nike outlet
louis vuitton outlet clearance
oakley sunglasses
louis vuitton handbags
oakley sunglasses
air max 90
louis vuitton outlet
adidas wings
mulberry handbags
longchamp outlet
longchamp
polo outlet
ugg outlet
polo outlet
louis vuitton
coach outlet
nike shoes
kevin durant shoes
polo ralph lauren
2017-09-27 10:34:10
ralph lauren
kate spade handbags
michael kors outlet clearance
ralph lauren sale
ugg boots
ralph lauren outlet online
cheap ray ban sunglasses
coach outlet online
ugg boots outlet
polo ralph lauren outlet online
coach outlet online
oakley sunglasses outlet
hermes bags
michael kors outlet store
uggs on sale
kate spade handbags
ray ban sunglasses outlet
christian louboutin shoes
pandora charms
coach outlet online
ralph lauren sale
coach outlet store
ray ban sunglasses outlet
adidas outlet store
yeezy boost 350
michael kors bags
tory burch outlet online
michael kors
ugg boots
valentino
ugg boots
discount oakley sunglasses
pandora charms outlet
coach outlet online
coach factory outlet online
polo ralph lauren outlet
ralph lauren outlet online
canada goose jacket
adidas yeezy boost
nike huarache shoes
canada goose
adidas superstars
canada goose outlet
cheap ugg boots
pandora charms
ralph lauren outlet
canada goose outlet
louis vuitton factory outlet
ralph lauren outlet online
yeezy boost 350
louis vuitton outlet store
ralph lauren sale clearance uk
adidas store
hermes bags
louis vuitton outlet online
adidas sneakers
oakley sunglasses outlet
coach factory outlet
moncler
ray ban sunglasses cheap
canada goose outlet
cheap nfl jerseys
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
coach purses
polo ralph lauren outlet online
kate spade outlet online
ralph lauren sale
michael kors outlet store
moncler outlet online
the north face outlet
jerseys cheap
michael kors bags
michael kors outlet store
canada goose jackets
pandora outlet
coach outlet canada
uggs outlet
uggs outlet
air max
christian louboutin shoes
ralph lauren outlet
ugg boots sale
longchamps
louis vuitton outlet online
cheap jerseys
nike sneakers
moncler jackets
yeezy boost
polo ralph lauren outlet
coach factory outlet
coach outlet store
michael kors
nfl jerseys
cheap jordan shoes
ray bans
christian louboutin shoes
michael kors outlet online
oakley sunglasses outlet
michael kors handbags outlet
coach factory outlet
coach outlet store online clearance
michael kors
ugg boots on sale
michael kors outlet clearance
coach outlet store online
cheap nfl jerseys wholesale
ray ban glasses
ugg boots outlet
pandora charms sale
birkenstock
cheap ray ban sunglasses
pandora jewelry outlet
coach outlet store online
moncler sale
nike outlet store
adidas nmd r1
ray ban sunglasses sale
adidas outlet online
kate spade outlet online
oakley sunglasses outlet
ugg shoes
ugg boots outlet
canada goose clothing
retro 11
canada goose sale
coach outlet online
jordans
gucci outlet online
tory burch outlet online
michael kors outlet clearance
adidas nmd r1
cheap oakley sunglasses
coach outlet store
coach factory outlet
yeezy shoes
ferragamo shoes
cheap air jordans
uggs outlet
coach outlet store online
canada goose jackets
kate spade outlet
pandora uk
canada goose coats
coach outlet
ray ban glasses
ugg outlet store
nike outlet online
uggs outlet
burberry handbags
red bottom heels
ugg boots
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet online
air max
ugg canada
ugg on sale
mlb jerseys
moncler outlet online
moncler coats
uggs outlet
nike outlet store
cheap uggs
birkin handbags
mulberry
coach outlet online
toms shoes
coach outlet online
toms outlet
nike sneakers
ralph lauren outlet
michael kors uk
adidas yeezy boost 350
coach factory outlet online
ugg sale
coach outlet online
pandora charms outlet
michael kors outlet clearance
red bottom
ugg outlet online
birkenstock uk
adidas outlet store
cheap oakley sunglasses
louis vuitton handbags
discount ray ban sunglasses
coach factory outlet online
coach factory outlet online
michael kors outlet canada
ray ban glasses
michael kors outlet store
canada goose coats
cheap jordan shoes
ugg boots
moncler jackets
michael kors outlet online
pandora charms outlet
coach outlet online
longchamp
ugg outlet online
cheap ugg boots
mbt
michael kors outlet online
michael kors outlet canada
yeezy shoes
air jordan shoes
cheap jordan shoes
birkenstock outlet
coach outlet online
louboutin outlet
hermes bag
canada goose sale
coach factory outlet online
superdry sale
pandora charms sale clearance
nike air max 2018
nmd adidas
coach outlet online
ugg slippers
adidas superstar shoes
tory burch shoes
moncler jacket
mbt
burberry outlet
kate spade outlet online
birkenstock shoes
superdry outlet
coach factory outlet online
louis vuitton outlet online
hermens
air max shoes
toms
uggs outlet
michael kors outlet clearance
pandora charms
timberland outlet store
louis vuitton factory outlet
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
pandora jewelry store
christian louboutin sale
polo ralph lauren outlet
pandora jewelry
nike shoes
ugg outlet
mulberry uk
canada goose jackets uk
longchamp bags
adidas nmd runner
ugg boots outlet
adidas ultra boost
coach handbags outlet
ugg boots
ugg outlet
louboutin outlet
polo ralph lauren outlet
christian louboutin sale
red bottoms
mulberry handbags
toms
polo ralph lauren
moncler uk
coach outlet online
moncler pas cher
coach outlet online
jordan shoes
coach outlet online
michael kors outlet online
ugg boots
mlb jerseys whgolesale
yeezy boost 350
ralph lauren uk
adidas outlet online
nfl jerseys wholesale
coach outlet online
uggs outlet
north face jackets
ugg outlet online
michael kors outlet online
coach outlet online
coach outlet online
ugg outlet
ugg boots
coach factory outlet online
yeezy shoes
longchamp bags
polo ralph lauren outlet online
kate spade outlet
coach outlet store online
coach factory outlet
cheap ugg boots
pandora charms
pandora charms sale clearance
canada goose outlet
bottes ugg
discount oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet online
ray ban sunglasses discount
adidas nmd runner
air jordans
ugg
mlb jerseys
polo ralph lauren outlet online
uggs outlet
fitflops sale clearance
air jordan retro
coach outlet online
moncler outlet online
toms outlet
ray ban sunglasses outlet
mulberry outlet uk
coach factory outlet online
coach factory outlet online
uggs outlet
michael kors
cheap jordans
discount oakley sunglasses
coach factory outlet online
pandora charms outlet
adidas yeezy boost
longchamp handbags
harden shoes
burberry uk
polo ralph lauren outlet
kate spade handbags
cheap air jordans
longchamp sale
moncler sale
uggs outlet
valentino outlet
ralph lauren
uggs outlet
cheap uggs
hermes handbags
pandora charms sale clearance
nike outlet
michael kors outlet store
cheap nike shoes
michael kors outlet store
cheap ugg boots
coach factory outlet online
burberry outlet online
hermes outlet
coach factory outlet online
uggs outlet
coach factory outlet online
michael kors outlet online
caterpillar boots
adidas yeezy shoes
cheap jordan shoes
uggs outlet
louis vuitton outlet
nike cortez classic
ugg sale
canada goose parka
ralph lauren outlet
canada goose jackets
cheap jordans for sale
canada goose coats
cheap ugg boots
christian louboutin shoes
canada goose jackets
ugg outlet
coach outlet store
cheap ugg sale
ralph lauren outlet online
coach outlet online
coach outlet canada
pandora jewelry
nike outlet store online
coach outlet online
canada goose
north face outlet
uggs clearance
louis vuitton factory outlet
canada goose sale
burberry outlet online
burberry outlet
ray ban sunglasses discount
polo ralph lauren
christian louboutin shoes
adidas nmd r1
nfl jerseys cheap
louboutin shoes
ferragamo outlet
louis vuitton outlet store
coach outlet online
timberland outlet
canada goose jackets
uggs outlet
fred perry shirts
fitflop sandals
uggs
harden vol 1
mlb jerseys
polo ralph lauren outlet online
cheap ray ban sunglasses
ugg boots women
pandora
toms
ralph lauren sale clearance uk
fred perry polo shirts
ugg boots outlet
ugg uk
pandora jewelry outlet
20170927yuanyuan
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist