Rogers Rangers I. - Nahkohe

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Rogers Rangers I.

Dějiny Želvího ostrova > Rogers Rangers


Robert Rogers se narodil sedmého listopadu roku 1731 v Methuen, malém městečku v severovýchodním Massachusetts. Jeho irští rodiče se jmenovali James a Maria McFatridgeovi. Město Methuen bylo útočištěm vystěhovalců z Irska a Skotska. V roce 1739 se rodina přestěhovala do Great Meadow (New Hampshire), kde přistěhovalci založili osadu Munterloney, která nesla jméno po jednom kopcovitém místečku v irském Derry.

Během Války krále Jiřího (1744–1748) se mladý Robert zapojil do miliční služby coby stopař. Po válce se dostal do křížku se zákonem, neb se zapletl do pašeráctví a za svou nelegální činnost byl záhy obviněn. Jeho případ nebyl ale doveden do konce, poněvadž vypukla Francouzsko indiánská válka a na frontě bylo třeba každého schopného muže. Rogers byl v roce 1756 rekrutován plukovníkem Winslowem a již záhy prokázal své mimořádné nadání pro diverzní činnost. Mladý muž byl nejen fyzický zdatný, ale měl nebývalý instinkt pro život v divočině, obzvláště v době válek s indiány. Další dar, kterým Roger disponoval, bylo velitelské charisma. Muži jej odhodlaně následovali a důvěřovali mu. Rogers dokázal operovat tam, kde klasická armáda selhala. Sám později sepsal příručku pro velitele, ze které kanadská i americká armáda čerpá dodnes.
Když Rogers založil svou speciální jednotku - Rogers Rangers, měl smůlu, že musel muže platit z vlastní kapsy a britská vláda ani armáda mu tyto výdaje neproplatila. Aby harcovníci měli včas zaplaceno, musel se Roger zadlužit, což nejspíše vedlo i k jeho osobnímu pádu.

Robert měl tři bratry, Jamese, Richarda a Johna, kteří také sloužili v Rogers Rangers. Richard zemřel na neštovice v roce 1757 ve Fort William Henry. Jeho mrtvolu údajně vykopali a zmrzačili nepřátelští indiáni.

Z počátku války byli Britové většinou v defenzivě. V té době Rogersovi harcovníci operovali v oblasti jezera Champlain, Korunního mysu, pevnosti Ticonderoga a na horním Hudsonu. Vrchní velitel britských ozbrojených sil v Americe, generál Abercrombie využil úspěšné činnosti Rogers Rangers k propagačním účelům, a mělo to úspěch. V Nové Anglii už nepanovala taková trudomyslnost a do války se hlásilo více dobrovolníků. V roce 1759 se Angličané ujali válečné iniciativy a postupovali na Quebeck. Nový vrchní velitel Jeffrey Amherst, poslal Rangers hluboko za nepřátelské linie, aby zaútočili na St. Francis. Byla to základna, odkud francouzští indiáni podnikali nájezdy do Nové Anglie. Rogersův nájezd byl úspěšný, alespoň z pohledů Angličanů. I když v St. Francis zemřeli většinou křesťanští indiáni, vypálení misie bylo psychologickým vítězstvím. Abenakiové a jejich spojenci významně omezili útoky. Stalo se to 3 října roku 1759. Rangers se pak bez zásob jídla spěšně vraceli skrz drsnou divočinu severního Vermontu do bezpečí opuštěného Fort Wentworth. Tam Roger nechal chlapy, ať si odpočinou a sám šel pro zásoby do Fort Charlestown.

Quebeck padl v roce 1759 a o rok později Montreal. Indiánské nájezdy definitivně skončily a osadníkům v pohraničí se značně ulevilo. Rogersových harcovníků už nebylo třeba. Amherst převelel Rogerse do Fort Pitt pod velení generála Monckotona, kde dostal nový úkol – dobít Detroit a zničit francouzské posádky u Jezer. Pak byli Rogers Rangers oficiálně rozpuštěni. Monckton nabídl veliteli místo v armádě Jižní Karolíny, ale to on odmítl. Za svou službu dostal rentu pouhého polovičního platu.

Robert Rogers se vrátil do Nové Anglie a v červnu roku 1761 se oženil se svou snoubenkou Elisabeth Browne a usadil se s ní v Concordu[1]. Ve svých službách měl otroka, indiánského mladíka chyceného v St. Francis.

Někteří historikové míní, že Rogers dostal za své služby rozsáhlé pozemky v jižním New Hampshire, které pak rozprodal. Je známo, že lidé tohoto typu mají neklidnou duši, proto i Roger využil příležitosti a nechal se najmout jako žoldák do války proti Čerokíům v Severní Karolíně. Během Pontiakova povstání sloužil v jednotce kapitána Jamese Dalyella, která měla pomoci obleženému Detroitu. Mise skončila nešťastnou porážkou na Parents Creek. Jednatřicátého července roku 1763 se snažilo dvě stě Britů překvapivě zaútočit na Pontiakův tábor, ale indiáni byli připraveni. Vody Parents Creeku se zbarvili krví dvaceti mrtvých a třiačtyřiceti zraněných. Od té doby se říčce říká Bloody Run. V bitvě padl i velitel Dalyell.
Po válce musel Rogers čelit stále většímu tlaku svých věřitelů. Aby získal nějaké finance na splacení dluhů, spojil se s obchodníkem s kožešinami, Johnem Askinem, ale tento podnik nedopadl. Rogers pak možná ze zoufalství zkusil hazard, ale to ho přivedlo na ještě větší mizinu. Bývalý ranger byl zatčen a uvězněn. Z lapáku se mu ale podařilo uniknout, načež se vydal do Anglie (1765), kde chtěl vyřídit vyplacení plného platu za své vojenské služby. Rovněž chtěl profitovat ze své slávy, poněvadž prokázal, že má určitý talent pro psaní, takže publikoval několik článků ze života v divočině Severní Ameriky. Napsal dokonce divadelní hru „Ponteach[2], aneb američtí divoši“. Byl to kus, který v pozitivním světle představoval život indiánů. I když hra byla poměrně úspěšná, kritikové ji odsoudili. Tak či onak, Roger na sebe upoutal královu pozornost. Během své audience u George II. Roger navrhl, aby byla vypravena expedice, která by objevila severovýchodní cestu k Tichému oceánu. Major byl jmenován guvernérem v Michilimackinacu a dostal pověřovací listiny k tomu, aby našel cestu napříč severem kontinentu.

Po návratu do Ameriky, se Roger přestěhoval s manželkou do Fort Michilimackinac. V té době byl vrchní velitel britských sil v Americe sir Thomas Gage, zavilý nepřítel generála Amhersta, a také Rogerse, poněvadž to byl osobní Amherstův přítel. Gage měl pro nás z neznámých důvodů z Rogerse strach, ale vzhledem k tomu, že ten měl královské pověřovací listiny, nemohl ho odvolat. To už Roger vypravil na západ expedici, kterou vedli Jonathan Carver a James Tute, ale ti byli neúspěšní. Cestu k Tichému oceánu objevil až Alexandr Mackenzie v roce 1793.

Roger se hojně stýkal s indiány a Gage číhal na každou příležitost, aby ho mohl potopit. Pomlouval ho, že všechny peníze, které Rogers vydělal za války, promrhal prostopášným životem a v hazardu. To se však minulo účinkem. Účinnější bylo obvinění, že Roger spolupracuje s Francouzi a v jejich prospěch vykonává špionážní činnost. Rogersův tajemník, Nathaniel Potter to odpřisáhl. Bylo to vcelku absurdní obvinění, jelikož Francouzi neměli v Americe de facto žádný vliv, přesto byl Roger v roce 1767 zatčen a v řetězech odveden do Montrealu, kde měl být souzen. Mezitím se těhotná Elisabeth vrátila k rodičům do Portsmouth, kde později porodila syna, který se v dospělosti stal právníkem a jeho potomci žijí v Americe dodnes.

Proces s Rogersem se konal roku 1768 a díky intervence maršála Amhersta, byl obžalovaný zproštěn všech obvinění. Roger napřesrok odplul do Anglie, kde chtěl zjednat nápravu svých osobních záležitostí. I když dosáhl částečných úspěchů, byl přesto kvůli svým velkým dluhům uvězněn. Díky tomu také zameškal bouřlivé období, během kterého se v Americe schylovalo k Válce o nezávislost. Do kolonií se vrátil v roce 1775 a lidé od něj očekávali, že se stane vojenským vůdcem. Jenže to už nebyl ten rozvážný chladnokrevný harcíř starých časů, nýbrž na duchu zlomený opilec. Jako takový ztratil důvěru přátel, přišel o rodinu a zbytek majetku. Navíc byl znovu zatčen, tentokrát Výborem pro bezpečnost, protože byl zase podezřelý ze špionství. Následně byl propuštěn na čestné slovo, že proti revoluci nebude nic podnikat. Když pak nabídl své služby, byl odmítnut s odůvodněním, že je to bývalý královský důstojník.

Rogers se vrátil k pití a toulal se krajem od ničeho k ničemu, dokud se nerozhodl, že se pokusí ještě o štěstí v britské armádě. Angličané nejspíš očekávali, že Rogers bude hoden své bývalé reputace. V srpnu roku 1776 založil King Rangers a už v září se mu podařilo čapnout Nathana Haleho, významného špiona Američanů. To byl jeho první a poslední úspěch. Napřesrok v květnu byl z armády propuštěn z důvodu „slabého zdraví“. Vzhledem k tomu, že byl Hale popraven, návrat do New Hampshire nepřicházel v úvahu, neb by ho Američané roztrhali.

Po krátkém pobytu v Anglii (1779) dostal Roger ještě jednu šanci a obnovil King Ranger v Nové Scotii. Kvůli alkoholismu však svou pozici neudržel a jeho nadřízený, generál sir Henry Clinton, jej odvolal. Na jeho místo nastoupil jeho bratr James. Robert byl následně chycen nějakým Američanem a byl uvězněn. Ve vězení seděl do roku 1782, než se mu podařilo uprchnout. O rok později odplul s britskými vojenskými jednotkami do Anglie, kde už nebyl vůbec schopen se samostatně uživit. Zemřel jako zadlužený nešťastník.
[1] New Hampshire
[2] Pontiak

133 komentáře
Průměrné hodnocení: 3.7/5

2016-09-08 14:03:51
2016-09-12 11:25:35
2017-02-21 04:23:11
adidas shoes
omega watches
ray ban canada
prada handbags
oakley sunglasses
cheap ray ban sunglasses
abercrombie
polo ralph lauren outlet
pandora charms
ralph lauren outlet online
hollister clothing
true religion outlet
gucci shoes
adidas originals
pony shoes
columbia shoes
jordans
instyler
christian louboutin
nike tn pas cher
louis vuitton handbags
mizuno running shoes
nike blazer
timberland boots
coach canada
nike cortez
mont blanc pens
oakley store
ray ban sunglasses
ed hardy clothing
basketball shoes
adidas yeezy
hollister kids
michael kors handbags
ralph lauren outlet
air jordan shoes
nike huarache
levi's jeans
adidas trainers uk
true religion jeans
tiffany and co
fitflop shoes
kate spade
ray-ban sunglasses
michael kors
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren
tory burch handbags
mlb jerseys
retro jordan shoes
michael kors outlet
seattle seahawks jerseys
kate spade
louis vuitton outlet
replica rolex watches
nike roshe run
hollister
tory burch handbags
louis vuitton paris
scarpe hogan
michael kors outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses
nike air max
polo ralph lauren
louboutin outlet
longchamp outlet
ralph lauren polo
mont blanc pens
coach factory outlet
jordan femme
abercrombie and fitch
christian louboutin outlet
louboutin paris
toms outlet
adidas yeezy 350
giuseppe zanotti
mlb jerseys
coach factory outlet
toms shoes
michael kors bags
minnesota vikings jerseys
replica watches
mcm bags
louboutin shoes
beats by dre
gucci outlet
michael kors outlet
louis vuitton
montblanc pen
louis vuitton outlet
oklahoma city thunder jerseys
burberry outlet
oakley sunglasses
longchamp outlet
fitflops
oakley sunglasses
ralph lauren outlet
christian louboutin uk
nhl jerseys wholesale
cheap ray ban sunglasses
louis vuitton
fitflops
timberland outlet
ray-ban wayfarer
oakley sunglasses
nike roshe
kate spade
oakley sunglasses wholesale
christian louboutin uk
coach outlet store online
timberland boots
ralph lauren uk
michael kors
air jordan pas cher
louis vuitton
ray ban sunglasses wholesale
oakley sunglasses
mont blanc pens
michael kors handbags
washington wizards jerseys
nike air max uk
gucci handbags
ray ban pas cher
nhl jerseys
cincinnati bengals jerseys
michael kors outlet
converse shoes
new balance sneakers
ralph lauren
cheap jordan shoes
hilfiger outlet
birkenstock shoes
louis vuitton handbags
miami heat jerseys
polo ralph lauren uk
pandora jewelry
burberry handbags
true religion sale
polo ralph lauren
adidas yeezy shoes
toms shoes
ray ban outlet
coach handbags
christian louboutin pas cher
coach outlet
roshe run
oakley sunglasses cheap
ralph lauren polo
fitflop shoes
louis vuitton
mcm bags
rolex watches
louis vuitton
mlb jerseys
nike air max 2016
louis vuitton outlet stores
cheap jordans
nike roshe
reebok shoes
nike air max
louis vuitton
toms shoes
abercrombie & fitch
hollister clothing
adidas nmd r1
levi's jeans
coach outlet
nike nfl jerseys
polo ralph lauren
chicago bulls jerseys
coach factory outlet
longchamp handbags outlet
cheap nhl jerseys
cheap jordan shoes
reebok shoes
coach outlet online
polo ralph lauren
timberland outlet
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags
le coq sportif
michael kors handbags
mont blanc ballpoint pen
pittsburgh steelers jerseys
michael kors outlet
oakley sunglasses
adidas trainers
louis vuitton outlet
toms wedges
chanel handbags
chaussures louboutin
nike outlet store
louis vuitton outlet
coach outlet online
red bottom shoes
michael kors canada
ray ban sunglasses
ralph lauren
nike air max
coach outlet
coach outlet online
dallas mavericks jerseys
snapbacks wholesale
parker pens
michael kors outlet
nike huarache
louis vuitton outlet
coach factory outlet
birkenstock sandals
toms shoes
coach outlet
true religion uk
true religion jeans
nike roshe run
timberland boots
ed hardy
christian louboutin shoes
true religion jeans
gucci outlet online
cheap oakley sunglasses
birkenstock sandals
coach outlet store online
louis vuitton uk
nike sb
pandora bracelet
coach handbags
oakley
ray ban wayfarer
coach outlet online
mbt shoes
pandora jewelry
oakley sunglasses
replica watches
louis vuitton outlet
pandora charms
louis vuitton handbags
longchamp handbags
michael kors outlet clearance
louis vuitton outlet
seattle seahawks jerseys
coach outlet
michael kors uk
the north face
coach outlet
new england patriots jerseys
michael kors outlet online
rolex watches
nike roshe run
christian louboutin shoes
retro jordans
cheap mlb jerseys
coach factory outlet
air max sale
michael kors outlet
ralph lauren polo shirts
coach outlet online
louis vuitton handbags
ray ban sunglasses
tory burch outlet
cheap jordans
christian louboutin shoes
ralph lauren outlet
coach factory outlet
ray ban glasses
adidas yeezy
ray ban sunglasses
polo outlet
louis vuitton
louis vuitton belt
coach handbags
pandora jewelry
louis vuitton
louboutin shoes
tommy hilfiger
nike outlet
kate spade outlet
fitflops sale
christian louboutin paris
coach outlet
michael kors outlet
ray ban wayfarer
adidas outlet
nfl jerseys
cheap nba jerseys
coach outlet
adidas outlet
cheap nfl jerseys
lebron 13
hermes scarf
louboutin shoes
true religion jeans
north face outlet
ralph lauren outlet
adidas outlet
nike outlet
supra sneakers
golden state warriors jerseys
louis vuitton handbags
cat boots
ray ban sunglasses
nike air max pas cher
toms uk
coach outlet
chanel bags
new york knicks jerseys
valentino shoes
coach outlet
prada outlet
louis vuitton outlet
vans shoes
nike air max 2016
san antonio spurs jerseys
filafila shoes
puma shoes
nike air force 1
toms wedges
coach factory outlet
lee jeans
louis vuitton purses
hollister clothing
michael kors outlet
nike trainers
converse shoes
pandora uk
michael kors outlet
adidas originals
burberry outlet
adidas ultra boost
adidas nmd
ugg boots
denver broncos jerseys
adidas trainers
michael kors bags
michael kors
michael kors
sac longchamp
cheap oakley sunglasses
tory burch
nike free run
hermes bags
calvin klein
cheap jordan shoes
jordan outlet
oakley sunglasses
fitflops
true religion outlet
nike air max uk
adidas nmd
nba jerseys
beats by dr dre
ferragamo shoes
oakley sunglasses
true religion outlet
toms outlet
the north face jackets
los angeles clippers jerseys
cleveland cavaliers jerseys
under armour
coach outlet
vans outlet
louis vuitton
true religion
le coq sportif chaussures
celine outlet
christian louboutin outlet
replica watches
red bottom
ray ban sunglasses
gucci uk
adidas zx flux
boston celtics jerseys
louis vuitton outlet online
louis vuitton outlet
michael kors handbags
gucci outlet online
louis vuitton outlet
michael kors handbags
ray ban sunglasses uk
ray ban sunglasses
coach outlet
ralph lauren outlet
timberland boots
tods shoes
celine handbags
prada outlet
louis vuitton outlet stores
coach outlet online
ray ban sunglasses
rolex watches
coach factory outlet online
ysl handbags
ray ban sunglasses
gucci outlet
michael kors
ray ban sunglasses
michael kors outlet online
mbt outlet
jordan retro
oakley sunglasses wholesale
michael kors handbags
michael kors outlet
louis vuitton pas cher
ecco shoes
20172.21wengdongdong
2017-02-28 09:22:00
http://cialistadalafilpharma.com/
2017-03-01 11:17:40
http://canadianonlinepharmacyscript.com/
2017-03-02 10:10:48
http://www.canadianonlinepharmacyww.com/
2017-03-03 10:45:13
http://canadianonlinepharmacysale.com/
2017-03-05 20:02:28
http://www.viagraedtreatment.com/
2017-03-06 10:16:00
http://cialispharmrx.com/
2017-03-07 13:00:16
http://genericedonlineprice.com/
2017-03-08 12:15:00
http://www.canadianonlinepharmacyhelp.com/
2017-03-09 11:11:28
http://www.viagraedmeds.com/
2017-03-13 22:48:06
http://canadianonlinepharmacylife.com/
2017-03-14 09:14:03
http://canadianpharmacybest.com/
2017-03-16 20:12:07
http://canadianonlinepharmaciesfor.com/
2017-03-17 17:51:25
2017-03-18 10:18:20
http://www.fastviagrawithoutadoctorprescription.com/
2017-03-19 13:10:00
http://www.cialistadalafilfor.com/
2017-03-21 19:41:05
http://www.canadianpharmaciestop.com/
2017-03-21 21:28:52
http://canadianonlinepharmacyexpress.com/
loemrntdherid1
2017-03-23 08:50:30
Can the nike store befriend puma sale anyone nike air max from a jordans for sale patient nike outlet store within a cheap puma shoes very cheap nike shoes procrastinating jordan 13 living beats earphones space to somewhat cheap nikes of a nike outlet online passerby
2017-03-24 09:45:21
http://canadianpharmacywww.com/
2017-03-26 19:32:19
2017-03-27 10:23:57
http://www.viagranodoctorprescriptionwww.com/
2017-03-28 00:55:43
2017-03-31 13:45:52
2017-03-31 19:29:03
2017-04-02 00:06:40
http://canadianpharmaciesonlinefor.com/
2017-04-02 22:26:52
2017-04-04 09:26:00
2017-04-05 20:47:40
2017-04-09 01:03:51
2017-04-11 09:03:31
In clinical trials in which only today buy cialis viagra for all ED meds.
2017-04-11 12:38:19
cialis online pharmacy no prescription needed Consult a doctor for a better option.
2017-04-14 13:14:03
Hello!
viagra ,
2017-04-19 10:26:07
Hello!
buy cialis ,
2017-04-19 17:00:12
2017-04-19 17:16:37
2017-04-19 18:12:21
2017-04-19 21:24:10
Hello!
online cialis ,
2017-04-22 18:34:09
Hello!
buy viagra ,
2017-04-25 01:54:03
2017-04-25 19:16:25
2017-05-07 16:27:51
2017-05-27 15:31:39
2017-05-28 05:13:05
2017-06-08 01:51:06
2017-06-17 22:57:28
2017-06-18 15:01:48
2017-06-21 12:20:56
Hello!
viagra india , viagra ,
2017-07-20 02:47:59
2017-07-31 10:29:35
2017-08-08 19:13:38
2017-08-18 13:17:51
2017-08-23 23:19:02
2017-08-26 09:18:47
Hello!
2017-08-28 08:08:09
2017-08-31 07:32:08
Hello!
2017-08-31 12:26:03
Hello!
2017-09-01 03:20:54
2017-09-07 21:20:14
Hello!
2017-09-12 11:44:11
2017-09-14 14:08:50
Hello!
2017-10-01 05:45:46
Hello!
2017-10-01 22:42:12
Hello!
2017-10-29 02:27:25
2017-10-29 02:38:49
Hello!
2017-11-03 17:26:51
Hello!
2017-11-23 08:51:33
Hello!
2017-11-24 08:47:25
2017-11-27 10:52:38
Hello!
2017-11-28 04:41:12
Hello!
2017-11-28 04:41:14
Hello!
2017-12-04 21:46:17
2017-12-06 20:24:40
2017-12-13 05:05:27
2017-12-13 17:32:21
2017-12-15 05:39:22
Hello!
2017-12-20 04:23:58
Hello!
2017-12-22 22:03:34
2017-12-23 07:05:35
Hello!
2018-01-03 09:18:32
Hello!
2018-01-06 05:40:15
Hello!
2018-01-07 10:41:46
2018-01-07 23:13:06
Hello!
2018-01-12 20:28:39
Hello!
2018-01-17 01:31:39
Hello!
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist