Rogers Rangers II. - Nahkohe

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Rogers Rangers II.

Dějiny Želvího ostrova > Rogers Rangers


Mezi bělochy, kteří si osvojili a možná i zdokonalili indiánský způsob boje, byli zálesáci a hraničáři, kterým se říkalo rangers. Mezi ty nejslavnější patří patrně Rogers Rangers, kteří byli založeni během Francouzsko indiánské války.

Dříve, než Robert Roger v osobním životě upadl, byl velmi oslavován, jako duchapřítomný, vytrvalý a zkušený zálesák. Kolovali o něm historky, jako je ta, která pochází z období jeho pobytu v Anglii: Když jednou cestoval dostavníkem, přepadl jeho povoz u Hounslow Heath lupič. Lapka strčil do okénka pistoli a požadoval po cestujících peněženky, hodinky a další cennosti. Rogers ho však chňapl za ruku a límec a vtáhl ho dovnitř azpacifikoval. Vzhledem k tomu, že to byl recidivista, byla na něj vypsaná odměna, tak si Rogers ještě finančně pomohl.

Rogersovi spolubojovníci pocházeli většinou z jeho sousedství, z Amoskeag Falls[1]. Vzhledem k tomu, že mnozí z nich byli rybáři, dokázali čelit i drsnému počasí ve vnitrozemí. Dobře snášeli chlad a útrapy a byli to vynikající střelci. Byli tvrdí a chladnokrevní. Jejich dobrodružný život fascinoval i některé britské důstojníky, jako byl lord Howe.

Mezi nejzkušenější Rogersovy důstojníky patřil John Stark. Když mu bylo čtyřiadvacet let, byl s kamarádem Amos Eastmanem chycený Abenakii. Stalo se to na Baker River, po keré plula ještě kánoe s Georgem Stinsonem a Williamem Starkem[2]. Indiáni chtěli na muže vypálit salvu, ale John jim strhl hlavně mušket. Dostal sice zato pořádnou nakládačku, ale nejspíše tím zachránil život svého bratra. V indiánské vesnici musel ještě prodělat „železnou rukavici“[3], stejně tak dopadl Eastman. Stark vyrval nejbližšímu válečníkovi jeho palici a mlátil s ní kolem sebe hlava nehlava, čímž udělal velký dojem na staré válečníky. Když mu pak indiáni nařídili, aby s ženami okopával kukuřici, Stark hodil motyku do řeky se slovy, že tohle je záležitost žen, a ne válečníků. Indiáni si jeho odvahy vážili a vícekrát už mu takové úkoly nedávali. Nakonec jej adoptovali a on se stal mezi nimi náčelníkem. Nakonec byl Stark vykoupen za sto liber a mohl se vrátit domů.John Stark


Když byl Stark posádkou ve Fort William Henry, přišel tam v březnu roku 1757 irský regiment. Mezi sto padesáti Rangers, bylo také mnoho Irů a vzhledem k tomu, že se blížil svátek St. Patrick, Stark zakázal svým mužům pití alkoholu, krom jeho písemného povolení. Mezitím se řádoví irští vojáci pustili do oslav se vší irskou odhodlaností a pili přes celou noc až do dalšího dne. Jediní bojeschopní lidé byli v tu chvíli Rogers Rangers, kteří poctivě drželi hlídky. A udělali dobře, jelikož k pevnosti přitáhla De Vaudreuilova francouzská armáda. Francouzi věděli, čeho jsou Irové během svátku schopni a využili toho. Pět set mužů pak přirazilo k palisádám žebříky, ale narazili na Rangers, kteří byli stále v pohotovosti a zasypali útočníky smrtonosnou palbou. Později se k nim přidali i dělostřelci. Demoralizovaní Francouzi museli ustoupit. Druhý den podnikli ještě jeden útok, ale to už byla celá posádka v bojové pohotovosti. Po pěti dnech Francouzi odtáhli. Pevnost později dobil generál Montcalm.

Rangers bojovali v Krvavé bitvě zvědů u jezera George, kde se střetl generál Johnson s baronem Dieskanem. Někteří z rangers byli v té době na výzvědách na horním Hudsonu.

V lednu 1757 harcíři číhali na cestě mezi Královským mysem a pevnosti Ticonderoga na zásobovací trén. Rangeři zadrželi několik sání a jejich náklad zničili. Několik Francouzů však uniklo, takže útočníci se vydali raději na ústup. Vpředu šel velitel Roger, ve středu kapitán Spekeman a zadní voj střežil Stark. O dvou hodinách odpoledne, kdy byli Angličané asi pět kilometrů od Ticonderogy, napadla je trojnásobná přesila Francouzů a indiánů. Nepřítel postupoval ze svahu v půlkruhové formaci a zle Rangerům zatápěli. Roger byl zraněný na hlavě a oddíl ustoupil do nejbližší rokle. Stark a Brewer se čtyřiceti střelci drželi nepřítele účinnou střelbou v uctivém odstupu. Vzhledem k tomu, že Roger byl zraněný a Spekeman mrtvý, ujal se velení Stark. Když nabývala bitva na síle, byl Roger zraněn podruhé. Tentokrát mu kule proletěla zápěstím. Jeden z jeho mužů mu zastavil krvácení stuhou ze svého culíku. Roger doporučil vyklidit pole, ale Stark oponoval, že z jeho výhodné pozice bude moci bojovat do tmy. Zatímco mluvil, nepřátelská kulka roztříštila zámek jeho muškety. Stark si všiml, že to pálil nějaký indián velmi dobře ukrytý na skále. Stark si vzal jinou zbraň, počkal si, až se indián pokusí o další ránu a sotva ten vykoukl, střelil ho rovnou do hlavy.

Za soumraku se Rangers stáhli a během noci přešli jezero George. Nazítří už někteří muži nebyli schopni chůze, tak se Stark vydal pro pomoc do Fort William Henry, kam se dostal ještě téhož večera. Podle všeho urazil toho dne na sněžnicích celých šedesát kilometrů. Pro raněné byly okamžitě vypraveny saně a zbytek mužstva se bezpečně dostal do pevnosti. Starkova duchapřítomnost a odvaha nejspíš zachránila celý oddíl od absolutní katastrofy. Za tyto zásluhy byl Stark povýšen do hodnosti kapitána. Přesto vše utrpěli Rogers Rangers vážné ztráty, vždyť padla nebo byla zraněna celá třetina mužstva.

Ukázalo se, že ani Francouzi nemají vůbec špatné bojovníky. Kanadští zálesáci ve spolupráci s indiány byli rovnocennými protivníky i pro zkušené harcíře. Jednou bylo sto osmdesát rangerů napadeno opět poblíž Ticonderogy. Nepřátelské oddíly vedeny důstojníky Durantayem a De Langrym zahnaly v hrozné bitce Rangery opět na útěk. Indiáni nejprve připravili Angličanům léčku, přičemž rozptýlili jejich formaci a navedli je přímo před hlavně hlavního oddílu. Jenom během tohoto protiútoku padlo padesát rangerů. Angličané si museli najít vhodné krytí, odkud by se mohli lépe bránit. Francouzi na ně útočili v několika vlnách ze všech stran. Bojovalo se už nějakou chvíli, když se na pravém křídle objevili indiáni, kteří chtěli obráncům vpadnout do zad. Poručík Phillips je s osmnácti muži včas odrazil. Poručík Crufton s patnácti lidmi, kryl levé křídlo. Bitva dosáhla takové úrovně, že se nepřátelské linie téměř promíchaly.
Po hodině a půl přišli Rangers o více než polovinu mužů. Zbytek oddílu se musel chtě nechtě rozptýlit a každý chlap se snažil zachránit, jak se dalo. Podle tradice se Robertu Rogersovi podařilo uniknout za velmi krkolomných podmínek. Na severním břehu jezera George se nachází Rogersův útes[4]. K tomuto příkrému srázu Rogers doběhl a už se zdálo, že indiánům neunikne. On však hodil dolů svou zbraň a zbytek osobních věci. Pak si na nohách obrátil sněžnice naopak a vydal se zpět k lesu. Stopy pak vypadaly tak, že k útesu doběhli dva Angličané a raději se vrhli dolů, než aby padli do zajetí. Indiáni tomu údajně uvěřili.

Zbytek oddílu se k večeru shromáždil na břehu jezera. Nejsilnějšího z nich pak poslali do své pevnosti se žádostí o pomoc. Bez vybavení a přikrývek museli přečkat v lese dost mrazivou noc. Ráno k jejich radosti přišel Stark s jídlem, dekami a saněmi.

John Stark se narodil v Londonderry[5] v roce 1728. Jeho rodiče byli Irové pocházející z Derry. Když mu bylo osm, přestěhovali se do Derryfieldu[6], kde strávil zbytek svého dlouhého života. Zde se oženil s Elisabeth „Molly“ Page, se kterou měl jedenáct dětí.

Během Války o nezávislost se Stark vrátil do aktivní služby, ale tentokrát už proti britské koruně. V roce 1775 se stal plukovníkem milice v New Hampshire. Byl to hrdina bitvy na Bunker Hill a vyznamenal se i při jiných příležitostech.

Po válce se Stark usadil na své farmě, kde osmého května roku 1822 zemřel. Bylo mu úctyhodných devadesát čtyři let.


[1] New Hampshire

[2] Bratr Johna Starka

[3] Železná rukavice je forma tělesného trestu, kdy zajatec musí proběhnout mezi dvěma řadami vojáků, nebo jiných lidí, kteří do něj buší holýma rukama, železnýma rukavicemi (které byly součásti středověkého brnění), anebo čímkoliv, co jim přišlo do ruky. V zahraničí se tomuto trestu říká „gauntlet“, což je slovo, které pochází nejspíše ze švédštiny, a znamená pouliční závod, nebo běh.

[4] Rogersová skála

[5] New Hampshire

[6] Manchester

3 komentáře
Průměrné hodnocení: 4.0/5

2015-03-21 23:31:53
نقل اثاث بجدة
شركات تنظيف المنازل في جدة
شركة تنظيف مسابح بجدة
شركة تنظيف موكيت بجدة
شركة تسليك مجارى بجدة
شركات كشف تسربات المياه بجدة
شركات مكافحة الحشرات فى جدة
شركات رش المبيدات الحشرية بحدة
شركة تنظيف خزانات بجدة
نقل عفش جدة
شركة تنظيف بيارات بجدة
شركة عزل خزانات بجدة
شركة عزل مائى
شركة كشف تسربات بالرياض
شركة نقل اثاث بالرياض
شركة عزل خزانات بالرياض
شركة تخزين اثاث بالرياض
شركة تنظيف بيارات بالرياض
شركة تسليك مجارى بالرياض
شركة تنظيف خزانات بالرياض
شركات العزل الحرارى
شركة عوازل
شركة تخزين اثاث جدة
شركة تنظيف مسابح بجدة
شركة تنظيف مجالس بجدة
شركة تنظيف بجدة
شركات تخزين العفش في جدة
شركة تنظيف فلل بجدة
شركات تنظيف المنازل في جدة
شركة تنظيف خزانات بجدة
نقل عفش جدة
شركات مكافحة الحشرات فى جدة
شركات رش المبيدات الحشرية بحدة
شركة تسليك مجارى بجدة
شركة كشف تسرب المياه بجده
عزل خزانات بالمدينة
شركة تنظيف شقق بالمدينة المنورة
شركة تنظيف موكيت بالمدينة المنورة
نقل عفش بالمدينة المنورة
مكافحة حشرات بالمدينة المنورة
شركة تخزين عفش بالمدينة المنورة
شركة تنظيف مسابح بالمدينة المنورة
شركة تنظيف مجالس بالمدينة المنورة
شركة تنظيف فلل بالمدينة المنورة
غسيل خزانات بالمدينة المنورة
شركة رش مبيدات بالمدينة المنورة
شركة عزل اسطح بالمدينة المنورة
شركة كشف تسربات المياة بالمدينة المنورة
شركة تنظيف خزانات بالدمام
شركة عزل اسطح بالدمام
شركة نقل اثاث بالدمام
شركة مكافحة حشرات بالدمام
شركة تنظيف شقق بالدمام
شركة كشف تسربات المياه بالدمام
شركة تنظيف موكيت بالدمام
شركة تسليك مجاري بالدمام
شركة تخزين اثاث بالدمام
شركة تنظيف بالدمام
شركة تنظيف بيارات بالدمام
نقل عفش جدة
شركة تسليك مجارى بجدة
شركات مكافحة الحشرات فى جدة
شركة تنظيف خزانات بجدة
شركة كشف تسرب المياه بجده
شركة تنظيف فلل بجدة
شركات رش المبيدات حشرية بجدة
شركة تنظيف موكيت بجدة
شركة تنظيف مسابح بجدة
شركة تنظيف خزانات بالدمام
شركة رش مبيدات بالدمام
شركة مكافحة حشرات بالدمام
شركة كشف تسربات المياه بالدمام
شركة تسليك مجارى بالدمام
شركة تخزين اثاث بالدمام
شركة نقل اثاث بالدمام
شركة عزل اسطح بالدمام
شركة تنظيف موكيت بالدمام
شركة تنظيف منازل بالدمام
شركة تنظيف فلل بالدمام
شركة تسليك مجارى بالاحساء
رش مبيدات الدمام
شركة رش مبيدات بالدمام
شركة تخزين اثاث بالدمام
شركة تسليك مجاري بالدمام
شركة تنظيف منازل بالدمام

شركة نقل اثاث الدمام
شركة تنظيف خزانات بالدمام
شركة تنظيف شقق بالدمام
شركة كشف تسربات المياه بالدمام
شركة مكافحة حشرات بالدمام
شركة عزل اسطح بالدمام
شركة عزل اسطح بالمدينة المنورة
شركة تنظيف شقق بالمدينة المنورة
شركة تنظيف مسابح بالمدينة المنورة
نقل عفش بالمدينة المنورة
شركة تخزين عفش بالمدينة المنورة
شركة رش مبيدات بالمدينة المنورة
غسيل خزانات بالمدينة المنورة
شركة تسليك مجارى بالمدينة المنورة
شركة كشف تسربات المياة بالمدينة المنورة
شركة تنظيف بيارات بالمدينة المنورة
شركة نقل اثاث بالقاهرة
شركة كشف تسربات المياه تبوك
ابي وايت صرف صحي بالرياض
شركة مكافحة الحشرات بتبوك
شركة تنظيف فلل بجدة
شركة عزل خزانات بالأحساء
شركة عزل اسطح بالأحساء
شركة كشف تسربات المياه بالدمام
شركة تنظيف موكيت بمكة
شركات تنظيف خزانات بالدمام
شركة كشف تسرب المياه بمكة
شركة عزل اسطح بجدة
اسعار ايجار السيارات فى مصر
همر ليموزين
افضل شركه تنظيف اثاث بتبوك
ايجار سيارات القاهرة
أثاث مستعمل للبيع بالرياض
تأجير سيارات
شركة تسليك مجارى بمكة
ايجار سيارات زفاف
شراء اثاث مستعمل بالرياض
تأجير سيارات بالسائق
ليموزين مطار القاهرة
ليموزين مصر
ايجار سيارات فى مصر
سيارات ليموزين
ايجار سيارات ليموزين مصر
شركة تنظيف الشبابيك تبوك
شركات تأجير السيارات فى مصر
رقم تليفون ليموزين المطار
عملية الليزك
عملية تصحيح النظر الليزك
تكلفة عملية الليزك
زراعة الشعر
مراكز زراعة الشعر فى مصر
عمليات زراعة الشعر في مصر
تكلفة زراعة الشعر في مصر
عملية زراعة الشعر بالليزر
زراعة شعر الوجه
زراعة شعر ناعم
زراعة شعر الذقن
زراعة شعر الحواجب
دليل طبى
2017-02-21 04:32:43
adidas shoes
omega watches
ray ban canada
prada handbags
oakley sunglasses
cheap ray ban sunglasses
abercrombie
polo ralph lauren outlet
pandora charms
ralph lauren outlet online
hollister clothing
true religion outlet
gucci shoes
adidas originals
pony shoes
columbia shoes
jordans
instyler
christian louboutin
nike tn pas cher
louis vuitton handbags
mizuno running shoes
nike blazer
timberland boots
coach canada
nike cortez
mont blanc pens
oakley store
ray ban sunglasses
ed hardy clothing
basketball shoes
adidas yeezy
hollister kids
michael kors handbags
ralph lauren outlet
air jordan shoes
nike huarache
levi's jeans
adidas trainers uk
true religion jeans
tiffany and co
fitflop shoes
kate spade
ray-ban sunglasses
michael kors
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren
tory burch handbags
mlb jerseys
retro jordan shoes
michael kors outlet
seattle seahawks jerseys
kate spade
louis vuitton outlet
replica rolex watches
nike roshe run
hollister
tory burch handbags
louis vuitton paris
scarpe hogan
michael kors outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses
nike air max
polo ralph lauren
louboutin outlet
longchamp outlet
ralph lauren polo
mont blanc pens
coach factory outlet
jordan femme
abercrombie and fitch
christian louboutin outlet
louboutin paris
toms outlet
adidas yeezy 350
giuseppe zanotti
mlb jerseys
coach factory outlet
toms shoes
michael kors bags
minnesota vikings jerseys
replica watches
mcm bags
louboutin shoes
beats by dre
gucci outlet
michael kors outlet
louis vuitton
montblanc pen
louis vuitton outlet
oklahoma city thunder jerseys
burberry outlet
oakley sunglasses
longchamp outlet
fitflops
oakley sunglasses
ralph lauren outlet
christian louboutin uk
nhl jerseys wholesale
cheap ray ban sunglasses
louis vuitton
fitflops
timberland outlet
ray-ban wayfarer
oakley sunglasses
nike roshe
kate spade
oakley sunglasses wholesale
christian louboutin uk
coach outlet store online
timberland boots
ralph lauren uk
michael kors
air jordan pas cher
louis vuitton
ray ban sunglasses wholesale
oakley sunglasses
mont blanc pens
michael kors handbags
washington wizards jerseys
nike air max uk
gucci handbags
ray ban pas cher
nhl jerseys
cincinnati bengals jerseys
michael kors outlet
converse shoes
new balance sneakers
ralph lauren
cheap jordan shoes
hilfiger outlet
birkenstock shoes
louis vuitton handbags
miami heat jerseys
polo ralph lauren uk
pandora jewelry
burberry handbags
true religion sale
polo ralph lauren
adidas yeezy shoes
toms shoes
ray ban outlet
coach handbags
christian louboutin pas cher
coach outlet
roshe run
oakley sunglasses cheap
ralph lauren polo
fitflop shoes
louis vuitton
mcm bags
rolex watches
louis vuitton
mlb jerseys
nike air max 2016
louis vuitton outlet stores
cheap jordans
nike roshe
reebok shoes
nike air max
louis vuitton
toms shoes
abercrombie & fitch
hollister clothing
adidas nmd r1
levi's jeans
coach outlet
nike nfl jerseys
polo ralph lauren
chicago bulls jerseys
coach factory outlet
longchamp handbags outlet
cheap nhl jerseys
cheap jordan shoes
reebok shoes
coach outlet online
polo ralph lauren
timberland outlet
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags
le coq sportif
michael kors handbags
mont blanc ballpoint pen
pittsburgh steelers jerseys
michael kors outlet
oakley sunglasses
adidas trainers
louis vuitton outlet
toms wedges
chanel handbags
chaussures louboutin
nike outlet store
louis vuitton outlet
coach outlet online
red bottom shoes
michael kors canada
ray ban sunglasses
ralph lauren
nike air max
coach outlet
coach outlet online
dallas mavericks jerseys
snapbacks wholesale
parker pens
michael kors outlet
nike huarache
louis vuitton outlet
coach factory outlet
birkenstock sandals
toms shoes
coach outlet
true religion uk
true religion jeans
nike roshe run
timberland boots
ed hardy
christian louboutin shoes
true religion jeans
gucci outlet online
cheap oakley sunglasses
birkenstock sandals
coach outlet store online
louis vuitton uk
nike sb
pandora bracelet
coach handbags
oakley
ray ban wayfarer
coach outlet online
mbt shoes
pandora jewelry
oakley sunglasses
replica watches
louis vuitton outlet
pandora charms
louis vuitton handbags
longchamp handbags
michael kors outlet clearance
louis vuitton outlet
seattle seahawks jerseys
coach outlet
michael kors uk
the north face
coach outlet
new england patriots jerseys
michael kors outlet online
rolex watches
nike roshe run
christian louboutin shoes
retro jordans
cheap mlb jerseys
coach factory outlet
air max sale
michael kors outlet
ralph lauren polo shirts
coach outlet online
louis vuitton handbags
ray ban sunglasses
tory burch outlet
cheap jordans
christian louboutin shoes
ralph lauren outlet
coach factory outlet
ray ban glasses
adidas yeezy
ray ban sunglasses
polo outlet
louis vuitton
louis vuitton belt
coach handbags
pandora jewelry
louis vuitton
louboutin shoes
tommy hilfiger
nike outlet
kate spade outlet
fitflops sale
christian louboutin paris
coach outlet
michael kors outlet
ray ban wayfarer
adidas outlet
nfl jerseys
cheap nba jerseys
coach outlet
adidas outlet
cheap nfl jerseys
lebron 13
hermes scarf
louboutin shoes
true religion jeans
north face outlet
ralph lauren outlet
adidas outlet
nike outlet
supra sneakers
golden state warriors jerseys
louis vuitton handbags
cat boots
ray ban sunglasses
nike air max pas cher
toms uk
coach outlet
chanel bags
new york knicks jerseys
valentino shoes
coach outlet
prada outlet
louis vuitton outlet
vans shoes
nike air max 2016
san antonio spurs jerseys
filafila shoes
puma shoes
nike air force 1
toms wedges
coach factory outlet
lee jeans
louis vuitton purses
hollister clothing
michael kors outlet
nike trainers
converse shoes
pandora uk
michael kors outlet
adidas originals
burberry outlet
adidas ultra boost
adidas nmd
ugg boots
denver broncos jerseys
adidas trainers
michael kors bags
michael kors
michael kors
sac longchamp
cheap oakley sunglasses
tory burch
nike free run
hermes bags
calvin klein
cheap jordan shoes
jordan outlet
oakley sunglasses
fitflops
true religion outlet
nike air max uk
adidas nmd
nba jerseys
beats by dr dre
ferragamo shoes
oakley sunglasses
true religion outlet
toms outlet
the north face jackets
los angeles clippers jerseys
cleveland cavaliers jerseys
under armour
coach outlet
vans outlet
louis vuitton
true religion
le coq sportif chaussures
celine outlet
christian louboutin outlet
replica watches
red bottom
ray ban sunglasses
gucci uk
adidas zx flux
boston celtics jerseys
louis vuitton outlet online
louis vuitton outlet
michael kors handbags
gucci outlet online
louis vuitton outlet
michael kors handbags
ray ban sunglasses uk
ray ban sunglasses
coach outlet
ralph lauren outlet
timberland boots
tods shoes
celine handbags
prada outlet
louis vuitton outlet stores
coach outlet online
ray ban sunglasses
rolex watches
coach factory outlet online
ysl handbags
ray ban sunglasses
gucci outlet
michael kors
ray ban sunglasses
michael kors outlet online
mbt outlet
jordan retro
oakley sunglasses wholesale
michael kors handbags
michael kors outlet
louis vuitton pas cher
ecco shoes
20172.21wengdongdong
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist