Narragansetti - Nahkohe

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Narragansetti

Severovýchodní kmeny


Domovem Narragansettů býval Narragansett Bay v západní části Rhode Islandu. V roce 1610 byl odhadovaný počet těchto indiánů kolem deseti tisíc. Název Narragansett je anglická forma algonkinského slova „nanhigganeuck“, což znamená „bezvýznamní lidé.“ Holanďané si vytvořili vlastní zkrácený tvar - Nahican. Narragansetti byli algonkini hovořící Y-dialektem, stejně jako například Pequotové, Mohegani, Niantikové a Montaukové. Kmen tvořily podkmeny: Aquidneck, Chaubatick, Maushapogue, Mittaubscut, Narragansett, Pawchauquet, Pawtuxet, Ponaganset, a Shawomet. Kmenová vláda se skládala z osmi dědičných náčelníků, kteří byli podřízení hlavnímu sačemovi. Vesnice stavěli Narragansetti dobře opevněné a většinou na některém z ostrovů v Narragansett Bay. Tyto vesnice tvořily dlouhé domy, které byly obehnány palisádou. Narragansetti byli zemědělci a starali se o velká kukuřičná pole a pěstovali i mnohé další plodiny, jako ořechy, dýně apod. Na kvalitních kánoích pak na moři rybařili.

Epidemie, které se prohnaly Novou Anglií a Kanadským Maritimes v letech 1614 a 1620 Narragansetty nepostihly snad proto, že žili na ostrovech poměrně izolovaně. Posléze mezi sebe přijali mnoho indiánů z vymírajících kmenů, díky čemuž velmi posílili, takže začali usurpovat své sousedy. V roce 1620 už obchodovali s Holanďany.


V roce 1621 poslal jejich náčelník Kanonikus do anglické kolonie Plymouth v hadí kůži zabalené šípy. Narragansetti chtěli Angličany postrašit, ale ti se nedali a na oplátku poslali indiánům ve stejné kůži zabalený střelný prach. Narragansetti usoudili, že si zatím nebudou Angličanů všímat. Sami však následně museli čelit Pequotům[1] a o rok později Mohawkům. Ve válce s Mohawky padl významný náčelník Pessakus. V roce 1633 Narragansetti přece jen neunikli nákaze neštovic, kvůli které zemřelo sedm set příslušníků kmene.


V Massachusetts žil jistý Rogers Williams, podle dochovaných záznamů muž čestný a bezmezně oddaný anglické koruně. Williams vždy zdůrazňoval, že půda od indiánů musí být řádně a poctivě koupena. Kvůli těmto, ale i náboženským názorům ho Puritáni od sebe v roce 1636 vypudili. Ten s několika věrnými odchází na Rhode Island, kde od Narragansettů kupuje půdu. Mezi ním a indiáni vzniká přátelství.  
Když v roce 1636 s Angličany v Connecticut válčí Pequotové, žádají Narragansetty o pomoc, ale Williams je od toho odrazuje a před indiány varuje Boston. Pequotové zaútočili v dubnu a pobili třicet Angličanů. Guvernér Hartford proti Pequotům poslal devadesát dobrovolníků a sedmdesát Moheganů. Ve Fort Saybrock se k nim přidali ještě další chlapi a oddíl pokračovalo v pochodu na Rhode Island. Náčelník Narragansettů Kanonikus poskytl vojsku dalších dvě stě bojovníků pod vedením jeho syna Miontonima a navíc umožnil Angličanům projít jeho zemí, takže mohou Pequotům vpadnout do zad. Milice dělá v lese takový rámus, že to Narragansetty přivádělo k zoufalství. Báli se, že je Pequotové uslyší a napadnou, proto se také chtěli vrátit. Ale Unkas, náčelník Moheganů k nim promluvil, tak vášnivě, že v nich opět vyburcoval odvahu. Armáda k pequotské vesnici Mystic dorazila bez úhony a obklíčila ji. V pasti se tak ocitlo přes sedm set Pequotů. Velitel invazního oddílu John Mason, nechal vesnici zapálit a jeho střelci pak skolili každého, kdo se z hořící pevnosti snažil uniknout. Mohegani a Narragansetti doráželi ty, které se nepodařilo dostat střelcům. Narragansetti protestovali proti zabíjení žen a dětí, marně však. Dobitím Mysticu byla moc Pequotů zlomena, a ti v malých skupinkách prchali na západ. Angličané je za pomoci Moheganů a Narragansettů pronásledovali a válečníky bez milosti pobíjeli. Ženy a děti byli brány do zajetí, aby byly později prodání do otroctví. Válka skončila roku 1628 a Narragansetti dostali za „odměnu“ osmdesát zajatců, které adoptovali a patnáct set Pequotů a západních Niantiků adoptovali Mohegani, díky čemuž se s podporou Angličanů stali nejmocnějším kmenem regionu.


Narragansetty Unkasova ctižádostivá politika znervózňovala, proto se v roce 1640 spojili s Pokumtuky a Mattabesiky – Tunxy. Miontonimo také jednal s Metoaky z Long Island, Mattabesiky ze západního Connecticut, Mohykány z Long Islandu a Wappingery z Hudson Valley. Holanďané, kteří v té době válčili s Unami Delawary, si to špatně vyložili a „preventivně“ zaútočili na Wappingery a zahájili tak Válku Wappingerů (1643-45), do které se zapojilo na dvacet kmenů. Za úplatu 25 000 holandských stříbrných přišli Holanďanům na pomoc Angličané s Mohegany. Toho briskně využili Narragansetti a vzali útokem oslabenou hlavní vesnici Moheganů, Shetucket. Byl to tvrdý a překvapivý úder, který málem přivedl Mohegany do záhuby. Oni se však zmohli na protiútok, během kterého zajali Miontonima a zmatení Narragansetti přerušili boj.


Unkas odvedl významného vězně do Hartfordu, kde se dlouho jednalo o tom, jak s náčelníkem naložit. Narragansetti za svého sačema nabídli tak vysoké výkupné ve formě wampumů, že se Angličané rozhodli náčelníka propustit. Miontonimo byl odveden do Shetucket, odkud jej měla k Narragansettům doprovodit ozbrojena družina Angličanů. Sotva však společnost opustila brány vesnice, udeřil Unkasův bratr Miontonima tomahavkem do hlavy tak silně, že ten na místě padl mrtev. Proč to udělal a jestli s tím Angličané souhlasili, to se neví.
Smrti svého náčelníka byli Narragansetti paralyzováni, takže souhlasili Angličanům vyplácet každoroční tribut wampumů. Ty zase vymáhali od Montauků, což jim Angličané později zatrhli. Kanonikus zemřel v roce 1647 a po něm nastoupil Kanončet (Nanunento). Williamse měli Narragansetti stále v oblibě a v roce 1647 mu prodali další pozemky. V roce 1674 navštívil Narragansetty náčelník Wampanoagů Metakom, který organizoval velké proti anglické povstání, do kterého chtěl zapojit i Narragansetty. Stárnoucí Williams byl opět silně proti, ale Kanončet mu slíbili, že jemu nikdo neublíží a svůj slib také dodržel.


Válka začala roku 1675 a Narragansetti se stáhli do velké opevněné vesnice, která se nacházela v močálech poblíž dnešního města Kingston. Zde se také ukrývali ženy a děti Wampanoagů, což Angličané považovali za válečný akt, a vypravili proti Narragansettům tisícičlennou armádu doprovázenou sto sedmdesáti Mohegany. Angličané nabídli Narragansettům spojenectví, ale Kanončet ho odmítl. Vypálení vesnice Narragansettů vešlo do historie, jako „Velká močálová bitva“. Byl to spíše masakr, během kterého zahynulo šest set Narragansettů.


Kanončet s velkou skupinu lidí unikl do západního Massachusetts, kde se připojil k Wampanoagům, načež se stal postrachem Angličanů. Počátkem února, vedl několik útoků proti Connecticut a v březnu rozprášil jednotku kapitána Wadswortha. Další jeho útok způsobil smrt alespoň sedmdesáti Angličanů a společně s Pokumtuky napadl Northfield. Válečné akce začal brzdit nedostatek zásob, proto se Kanončet rozhodl pro nebezpečný podnik. Chtěl v dubnu vyzvednout z tajných skrýši na Rhode Island potřebné potraviny, ale na zpáteční cestě ho překvapili Mohegani a zajali. Když byl předán do rukou Angličanů, byl okamžitě popraven.


Mnoho z tří tisíc Narragansettů, převážně ženy, děti a staří lidé následně zemřelo hladem nebo násilně. Válečnici byli zabíjeni na místě a ostatní byli určeni pro otroctví. Několik Narragansettů se zachránilo útěkem k  Abenakiům, Mohykánům a Irokézům, ale v jakém počtu se neví. Před válkou bylo Narragansettů asi pět tisíc a po ní jenom pět set. Ti pak podepsali v roce 1682 s Angličany smlouvu a usadili se v malé rezervaci Východních Niantiků u Charlestownu (Rhode Island). Nad Narragansetty se smilovali nakonec i Mohegani a nechali některé tlupy, aby se usadily u nich v Connecticut. V roce 1788 odešla většina Narragansettů k Brothertonům a později se s nimi odstěhovali do Wisconsinu.


V roce 1880 odebrala vláda Narragansettům z Rhode Island statut kmene, díky čemuž přišli o 3200 akrů rezervační půdy. Vše, co jim zbylo, byly pouhé dva akry. Soudní žaloba vyšla vniveč, poněvadž Narragansetti neměli se Spojenými státy žádnou smlouvu. Přesto se Narragansetti nevzdali a v roce 1983 si vydobyli statut, díky němuž mohou dnes žít v rezervaci o výměře 2 500 akrů poblíž Charlestownu.


3 komentáře
Průměrné hodnocení: 5.0/5

2017-02-28 11:11:48
Venta de levitra, jvcQVHz, [url=/]Levitra for women[/url], lSIMqqm, / cialis generic order online problem levitra, SzOKidV.
2017-07-10 06:02:01
prada sunglasses
nfl jerseys wholesale
louis vuitton handbags
mulberry bags
hollister uk
christian louboutin uk
mont blanc pens
cheap ray bans
lebron james shoes
mulberry bags
ray ban sunglasses
michael kors handbags
ralph lauren outlet
ferragamo shoes
soccer jerseys
replica watches
true religion jeans
michael kors outlet online
fitflops sale
coach outlet
michael kors handbags
michael kors outlet
michael kors outlet
instyler ionic styler
michael kors handbags
tory burch outlet
michael kors outlet
air max uk
coach outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
louis vuitton outlet
oakley sunglasses
cheap jordans
football shirts
gucci handbags
mac cosmetics
michael kors
cartier outlet
coach outlet store online
michael kors outlet
adidas shoes
burberry outlet
oakley sunglasses
oakley sunglasses
michael kors handbags
gucci outlet
ralph lauren polo shirts
hollister clothing
longchamp outlet
ray ban sunglasses
michael kors factory outlet
fitflops
pandora outlet
coach outlet online
chrome hearts
coach outlet online
true religion jeans
kate spade handbags
giuseppe zanotti outlet
ferragamo outlet
gucci outlet
coach factory outlet
mulberry handbags
longchamp handbags
oakley sunglasses
coach outlet
kate spade outlet
jordan shoes
cheap snapbacks
salomon shoes
ray ban sunglasses
fitflops outlet
louis vuitton outlet
polo outlet
michael kors outlet
christian louboutin online
canada goose jackets
coach outlet canada
ray ban sunglasses
michael kors outlet
ferragamo shoes
polo outlet
yeezy boost
nike air max
supra shoes
coach outlet online
canada goose outlet
nfl jersey wholesale
nike outlet store
christian louboutin shoes
nike roshe one
swarovski crystal
cheap nfl jerseys
tory burch outlet
swarovski outlet
oakley sunglasses
nike air force 1
air max 90
polo outlet
oakley sunglasses
burberry outlet
futbol baratas
hollister clothing
polo shirts
pandora jewelry
los angeles lakers jerseys
jordan shoes
ray ban sunglasses
pandora charms
longchamp handbags
michael kors
fitflops sale clearance
replica watches
coach outlet
christian louboutin outlet
coach factory outlet
burberry outlet
juicy couture outlet
burberry outlet
oakley sunglasses
fred perry polo shirts
rolex outlet
thomas sabo
rolex watches
ugg boots
michael kors outlet online
louis vuitton outlet online
michael kors outlet
fitflops shoes
louis vuitton outlet
marc jacobs outlet
nfl jersey wholesale
michael kors handbags
coach outlet online
tory burch outlet
coach outlet
fitflops sale clearance
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
ugg outlet
new balance shoes
converse shoes
true religion jeans
michael kors wallets
lacoste soldes
canada goose outlet
cartier watches
coach outlet
cheap mlb jerseys
cheap nfl jerseys
coach outlet
cheap jerseys wholesale
coach outlet online
polo ralph lauren
rolex watches
coach outlet online
cheap jordans
nike store uk
coach outlet online
cartier watches
nike trainers
cheap jordan shoes
christian louboutin outlet
montblanc pens
reebok trainers
adidas shoes
adidas nmd
nike air max 2015
ray ban sunglasses
soccer shoes
rolex watches
ray ban sunglasses
mulberry handbags
christian louboutin outlet
michael kors outlet
ray bans
polo ralph lauren
rolex watches
true religion jeans
louis vuitton
hermes bags
nike outlet store
oakley sunglasses
ferragamo outlet
bottega veneta outlet
mbt shoes outlet
nike air max
ralph lauren polo
jordan shoes
yeezy boost 350
ralph lauren sale
coach factory outlet
puma outlet
nike roshe run
hermes belt
coach outlet
reebok outlet store
air max 90
polo ralph lauren
birkenstock sandals
air max 90
true religion jeans
cheap nba jerseys
tods outlet
air max uk
michael kors
Nike Free shoes
cartier watches
air jordan 4
mulberry handbags
nike blazer pas cher
louis vuitton outlet
louis vuitton outlet
soccer jerseys
louis vuitton handbags
michael kors outlet
kobe bryant shoes
nike trainers
cartier outlet
hermes birkin
louis vuitton
ralph lauren polo
pandora jewelry
true religion jeans
ralph lauren outlet
lebron james shoes
christian louboutin outlet
louis vuitton outlet clearance
coach outlet
cheap jordans
michael kors outlet
prada outlet
coach outlet
prada shoes
herve leger outlet
kate spade handbags
ecco shoes
nike shoes
asics
michael kors outlet
mulberry outlet store
louis vuitton outlet stores
nike air max
true religion outlet
swarovski crystal
true religion uk
ray ban sunglasses
longchamp handbags
ray-ban sunglasses
adidas shoes
cleveland cavaliers jersey
adidas outlet
true religion jeans
ray ban sunglasses
adidas uk
ferragamo shoes
michael kors outlet
swarovski crystal
louis vuitton outlet
cheap oakley sunglasses
kate spade outlet
rolex watches for sale
louis vuitton outlet
lacoste polo shirts
longchamp outlet
omega watches
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
oakley sunglasses wholesale
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses
coach outlet
true religion jeans
prada handbags
adidas trainers
rolex watches
cheap jordans
coach outlet online
louis vuitton handbags
hollister clothing
christian louboutin outlet
cheap jordans
mcm outlet
mulberry sale
nike foamposite
kobe shoes
michael kors handbags
swarovski crystal
ferragamo outlet
nba jerseys
borse gucci
tory burch shoes
michael kors
hollister clothing
kobe 9
ed hardy clothing
pandora charms
christian louboutin shoes
tory burch outlet
rolex watches
vans shoes
michael kors outlet
true religion jeans
canada goose jackets
oakley sunglasses wholesale
ysl outlet
valentino outlet
ralph lauren polo
pandora jewelry
mlb jerseys wholesale
nike free 5
polo ralph lauren
gucci outlet
ray ban sunglasses
michael kors handbags
Basketball Shoes
oakley sunglasses
coach outlet online
canada goose outlet
michael kors bags
air max 1
michael kors outlet online
nike huarache
ralph lauren pas cher
louis vuitton outlet
ralph lauren polo
louis vuitton pas cher
polo ralph lauren
borse louis vuitton
longchamp handbags
coach handbags
fitflops sale clearance
christian louboutin outlet
chrome hearts outlet
louis vuitton outlet
nike shoes
canada goose outlet
louis vuitton outlet
true religion outlet
fitflops shoes
cheap nhl jerseys
basketball shoes
gucci outlet
mbt shoes
ray ban sunglasses
adidas nmd runner
michael kors outlet
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses
coach outlet
birkenstock outlet
michael kors outlet
tory burch outlet
oakley sunglasses
mulberry outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses
michael kors outlet
links of london
michael kors outlet
louis vuitton outlet
michael kors
kate spade outlet
pandora jewelry
cazal sunglasses
coach outlet online
canada goose outlet
mizuno running shoes
ferragamo shoes
oakley sunglasses
ralph lauren uk
louis vuitton outlet stores
ray ban sunglasses
louis vuitton outlet
adidas outlet store
michael kors outlet online
michael kors outlet clearance
true religion outlet
coach outlet clearance
ralph lauren uk
swarovski outlet
ray bans
ralph lauren polo
coach outlet online
coach factory outlet
nike air max
canada goose
hollister clothing
nike roshe
oakley sunglasses
pandora outlet
nike store
louis vuitton
polo ralph lauren
cheap snapbacks
nike huarache
true religion jeans
fitflops
mbt shoes
oakley sunglasses
hermes outlet
coach outlet online
nike shoes
polo ralph lauren
polo outlet
nike outlet
louis vuitton outlet clearance
oakley sunglasses
louis vuitton handbags
oakley sunglasses
air max 90
louis vuitton outlet
adidas wings
mulberry handbags
longchamp outlet
longchamp
polo outlet
ugg outlet
polo outlet
louis vuitton
coach outlet
nike shoes
kevin durant shoes
polo ralph lauren
2017-09-27 10:43:02
ralph lauren
kate spade handbags
michael kors outlet clearance
ralph lauren sale
ugg boots
ralph lauren outlet online
cheap ray ban sunglasses
coach outlet online
ugg boots outlet
polo ralph lauren outlet online
coach outlet online
oakley sunglasses outlet
hermes bags
michael kors outlet store
uggs on sale
kate spade handbags
ray ban sunglasses outlet
christian louboutin shoes
pandora charms
coach outlet online
ralph lauren sale
coach outlet store
ray ban sunglasses outlet
adidas outlet store
yeezy boost 350
michael kors bags
tory burch outlet online
michael kors
ugg boots
valentino
ugg boots
discount oakley sunglasses
pandora charms outlet
coach outlet online
coach factory outlet online
polo ralph lauren outlet
ralph lauren outlet online
canada goose jacket
adidas yeezy boost
nike huarache shoes
canada goose
adidas superstars
canada goose outlet
cheap ugg boots
pandora charms
ralph lauren outlet
canada goose outlet
louis vuitton factory outlet
ralph lauren outlet online
yeezy boost 350
louis vuitton outlet store
ralph lauren sale clearance uk
adidas store
hermes bags
louis vuitton outlet online
adidas sneakers
oakley sunglasses outlet
coach factory outlet
moncler
ray ban sunglasses cheap
canada goose outlet
cheap nfl jerseys
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
coach purses
polo ralph lauren outlet online
kate spade outlet online
ralph lauren sale
michael kors outlet store
moncler outlet online
the north face outlet
jerseys cheap
michael kors bags
michael kors outlet store
canada goose jackets
pandora outlet
coach outlet canada
uggs outlet
uggs outlet
air max
christian louboutin shoes
ralph lauren outlet
ugg boots sale
longchamps
louis vuitton outlet online
cheap jerseys
nike sneakers
moncler jackets
yeezy boost
polo ralph lauren outlet
coach factory outlet
coach outlet store
michael kors
nfl jerseys
cheap jordan shoes
ray bans
christian louboutin shoes
michael kors outlet online
oakley sunglasses outlet
michael kors handbags outlet
coach factory outlet
coach outlet store online clearance
michael kors
ugg boots on sale
michael kors outlet clearance
coach outlet store online
cheap nfl jerseys wholesale
ray ban glasses
ugg boots outlet
pandora charms sale
birkenstock
cheap ray ban sunglasses
pandora jewelry outlet
coach outlet store online
moncler sale
nike outlet store
adidas nmd r1
ray ban sunglasses sale
adidas outlet online
kate spade outlet online
oakley sunglasses outlet
ugg shoes
ugg boots outlet
canada goose clothing
retro 11
canada goose sale
coach outlet online
jordans
gucci outlet online
tory burch outlet online
michael kors outlet clearance
adidas nmd r1
cheap oakley sunglasses
coach outlet store
coach factory outlet
yeezy shoes
ferragamo shoes
cheap air jordans
uggs outlet
coach outlet store online
canada goose jackets
kate spade outlet
pandora uk
canada goose coats
coach outlet
ray ban glasses
ugg outlet store
nike outlet online
uggs outlet
burberry handbags
red bottom heels
ugg boots
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet online
air max
ugg canada
ugg on sale
mlb jerseys
moncler outlet online
moncler coats
uggs outlet
nike outlet store
cheap uggs
birkin handbags
mulberry
coach outlet online
toms shoes
coach outlet online
toms outlet
nike sneakers
ralph lauren outlet
michael kors uk
adidas yeezy boost 350
coach factory outlet online
ugg sale
coach outlet online
pandora charms outlet
michael kors outlet clearance
red bottom
ugg outlet online
birkenstock uk
adidas outlet store
cheap oakley sunglasses
louis vuitton handbags
discount ray ban sunglasses
coach factory outlet online
coach factory outlet online
michael kors outlet canada
ray ban glasses
michael kors outlet store
canada goose coats
cheap jordan shoes
ugg boots
moncler jackets
michael kors outlet online
pandora charms outlet
coach outlet online
longchamp
ugg outlet online
cheap ugg boots
mbt
michael kors outlet online
michael kors outlet canada
yeezy shoes
air jordan shoes
cheap jordan shoes
birkenstock outlet
coach outlet online
louboutin outlet
hermes bag
canada goose sale
coach factory outlet online
superdry sale
pandora charms sale clearance
nike air max 2018
nmd adidas
coach outlet online
ugg slippers
adidas superstar shoes
tory burch shoes
moncler jacket
mbt
burberry outlet
kate spade outlet online
birkenstock shoes
superdry outlet
coach factory outlet online
louis vuitton outlet online
hermens
air max shoes
toms
uggs outlet
michael kors outlet clearance
pandora charms
timberland outlet store
louis vuitton factory outlet
polo ralph lauren outlet
canada goose jackets
pandora jewelry store
christian louboutin sale
polo ralph lauren outlet
pandora jewelry
nike shoes
ugg outlet
mulberry uk
canada goose jackets uk
longchamp bags
adidas nmd runner
ugg boots outlet
adidas ultra boost
coach handbags outlet
ugg boots
ugg outlet
louboutin outlet
polo ralph lauren outlet
christian louboutin sale
red bottoms
mulberry handbags
toms
polo ralph lauren
moncler uk
coach outlet online
moncler pas cher
coach outlet online
jordan shoes
coach outlet online
michael kors outlet online
ugg boots
mlb jerseys whgolesale
yeezy boost 350
ralph lauren uk
adidas outlet online
nfl jerseys wholesale
coach outlet online
uggs outlet
north face jackets
ugg outlet online
michael kors outlet online
coach outlet online
coach outlet online
ugg outlet
ugg boots
coach factory outlet online
yeezy shoes
longchamp bags
polo ralph lauren outlet online
kate spade outlet
coach outlet store online
coach factory outlet
cheap ugg boots
pandora charms
pandora charms sale clearance
canada goose outlet
bottes ugg
discount oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet online
ray ban sunglasses discount
adidas nmd runner
air jordans
ugg
mlb jerseys
polo ralph lauren outlet online
uggs outlet
fitflops sale clearance
air jordan retro
coach outlet online
moncler outlet online
toms outlet
ray ban sunglasses outlet
mulberry outlet uk
coach factory outlet online
coach factory outlet online
uggs outlet
michael kors
cheap jordans
discount oakley sunglasses
coach factory outlet online
pandora charms outlet
adidas yeezy boost
longchamp handbags
harden shoes
burberry uk
polo ralph lauren outlet
kate spade handbags
cheap air jordans
longchamp sale
moncler sale
uggs outlet
valentino outlet
ralph lauren
uggs outlet
cheap uggs
hermes handbags
pandora charms sale clearance
nike outlet
michael kors outlet store
cheap nike shoes
michael kors outlet store
cheap ugg boots
coach factory outlet online
burberry outlet online
hermes outlet
coach factory outlet online
uggs outlet
coach factory outlet online
michael kors outlet online
caterpillar boots
adidas yeezy shoes
cheap jordan shoes
uggs outlet
louis vuitton outlet
nike cortez classic
ugg sale
canada goose parka
ralph lauren outlet
canada goose jackets
cheap jordans for sale
canada goose coats
cheap ugg boots
christian louboutin shoes
canada goose jackets
ugg outlet
coach outlet store
cheap ugg sale
ralph lauren outlet online
coach outlet online
coach outlet canada
pandora jewelry
nike outlet store online
coach outlet online
canada goose
north face outlet
uggs clearance
louis vuitton factory outlet
canada goose sale
burberry outlet online
burberry outlet
ray ban sunglasses discount
polo ralph lauren
christian louboutin shoes
adidas nmd r1
nfl jerseys cheap
louboutin shoes
ferragamo outlet
louis vuitton outlet store
coach outlet online
timberland outlet
canada goose jackets
uggs outlet
fred perry shirts
fitflop sandals
uggs
harden vol 1
mlb jerseys
polo ralph lauren outlet online
cheap ray ban sunglasses
ugg boots women
pandora
toms
ralph lauren sale clearance uk
fred perry polo shirts
ugg boots outlet
ugg uk
pandora jewelry outlet
20170927yuanyuan
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist