Nanabozho - Vyprávění z indiánského severu - Nahkohe

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Nanabozho - Vyprávění z indiánského severu

KnihyTa
k je tady nové dílko s názvem „Nanabozho – Vyprávění z indiánského severu“ Jedná se o řadu příběhů a básní povětšinou z odžibwejského prostředí. I když kniha nese název „Nanabozho“, najdete v ní i další indiánské hrdiny a antihrdiny. Pokud byste měli o tuto věcičku zájem, je k mání za 200 Kč + poštovné a balné.Jedná se paperback o 155 stranách, ale textu je tam dost, jenže je poněkud drobnější, aby se snížily náklady. Díky za pochopení.
Případný zájem adresujte na umedvedu@seznam.cz

Malá ochutnávka:

Shawondasee


Mudjekewis měl devět bratrů, kteří společně v bitvě porazili Mamutího med-věda, a jako trofej získali posvátný wampumový pás. Byl to velice vzácný předmět, který lidem nosil štěstí a bojovníkům zajišťoval úspěch ve válce. Hlavní pocta pak byla udělena nejmladšímu z bratrů, Mudjekewisovi. Ten dostal vládu nad západními větry, a proto dostal nové jméno, Kabeyun – „Otec větrů.“ Kabeyun měl čtyři syny - Wabuna, kterému svěřil do opatrování východ. Shawondasee, kterému dal na starost jih a Kabibonokka měl v opatrování sever. Nanabozho, který byl nevlastní syn, nedostal nic. Když pak vyrostl a dozvěděl se pravdu o svém narození, pustil se do války se svým otcem Kabeyunem. Později bylo Nanabozhovi uděleno právo vládnout nad severozápadním větrem a společně s bratrem Kabibonokkem, vládcem severu, panoval nad bouřemi té části nebes.

Shawondasee měl vzhled starce s mohutnou postavou, ale nemotorných po-hybů, který působil velice strnule. Jeho pohled byl neustále upřen k severním obzorům. Když si Shawondasee povzdechl, nastal pěkný mírný a teplý brzký podzim, kterému se říká „indiánské léto.“ Když se tak jednoho dne díval Shawondasee k severu, spatřil tam na plání mimořádně krásnou dívku pěkné postavy. Ta vznešená bytost se zjevovala na stejném místě po několik dnů, a to, co bylo na ní nejkrásnější, byly její jasné dlouhé světlé vla-sy.

Vhledem k tomu, že byl Shawondasee tak liknavý, o nic se nepokusil, ale jenom se spokojil s tím, že se na tu krásku díval. Inu, pak si ale kmet všiml, když se tak na ní dlouze zadíval, že je její hlava zahalena v čerstvě napada-ném bělostně jiskřivém sněhu. Tu Shawondasee vzplanul velkou žárlivosti vůči svému bratru Kabibonokkovi, který tohle způsobil. A tak se Shawon-dasee zhluboka nadechl a několikrát si krátce a rychle povzdechl. Poté se vzduch naplnil mnoha tisíci světle stříbrnými vlákny, ale objekt jeho něžných citů, krásná dívka zmizela. Teplý jižní vítr ve skutečnosti uvolnil jenom ochmýřená semena prérijní pampelišky.

Z toho plyne poučení, že bychom neměli toužit po něčem, co pro nás není přirozené, i když je to kdovíjak nádherné. Také bychom neměli být líní, a ne-odkládat věci, které lze udělat hned. Kdyby nebyl Shawondasee lenoch, našel by si jistě nevěstu mezi svými krajany a nebyl by obdivovatelem světlých vla-sů. Kdyby byl za mládi aktivnější, nemusel by ve stáří sklízet jen kytičky.Nahkohe


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist