Hlavní nabídka:
Jsem Dekanawidah a spolu se sačemy Pěti národů (Irokézů) sázím Strom velkého míru. Poroste na tvém území Adodarhohu, na území Onondagů, jenž jsou Strážci ohně. Strom ponese jméno Strom velkých dlouhých listů. Ve stínu tohoto Stromu rozprostřeme měkké bílé peří, na sedátko pro tebe Adodarhohu, a tvé bratrance náčelníky. Posadíme vás na tato sedátka měkce vyložené bílým peřím tam ve stínu košatých větví Stromu míru. Tam budeš sedět a sledovat oheň Rady Pěti národů a všechny záležitosti Pěti národů budou na tomto místě před tebou. Vše bude projednáno Radou Pěti národů.
Ze Stromu velkého míru se rozrostly kořeny. Jeden na sever, jeden na východ, jeden na jih a jeden na západ. Jmenují se Velké bílé kořeny a jejich podstatou je Mír a Síla. Pokud se cizinci podřídí zákonům Velkého míru a oznámí své záměry náčelníkům, mohou sledovat Kořeny až ke Stromu. Pokud budou mít čistou mysl, budou poslušní a slíbí, že se podřídí přáním Rady, budou vítáni pod Stromem dlouhých listů. Na vrchol Stromu dlouhých listů umístíme orla hledícího do velké dálky. Uvidí-
Tobě, Adodarhohu bratranče náčelníků z Onondagy, jsem já a ostatní sačemové Rady svěřili péči o poradní oheň Pěti národů. Pokud je třeba vyřídit nějakou záležitost a Rada zrovna nezasedá, musí být vyslán posel buď k Adodarhohovi, Hononwirehtonhovi nebo Skanawatihovi, Strážcům ohně, nebo k jejich válečným náčelníkům s úplným popisem záležitosti. Poté Adodarhoh svolá své bratrance náčelníky a zváží, zdali je případ natolik důležitý, aby si vyžadoval pozornost Rady. Pokud ano, Adodarhoh vyšle posly, aby svolali Radu ke shromáždění pod Stromem dlouhých listů. Když se tak stane, zapálí se poradní oheň, ale nesmí se naň přikládat kaštanovým dřevem. Adodarhoh Radu slavnostně zahájí a Strážci ohně, oznámí předmět jednání. Dým poradního ohně bude stoupat k obloze, aby ostatní spojenecké národy mohly spatřit poradní oheň Rady Velkého míru.
Ty, Adodarhohu a třináct tvých bratranců a sestřenic budete věrně udržovat prostor kolem poradního ohně v čistotě a nedovolíte, aby se na něm hromadil prach nebo špína. Jako koště před vás položím Dlouhé křídlo. Jako zbraň proti plazícímu se stvoření vám dávám hůl, abyste ho mohli odstrčit od Ohně. Pokud se ti to nepodaří zahnat, přivolejte pomoc.
Rada Mohawků se rozdělí na tři strany. První tvoří Tekarihoken, Ayonhwhathah a Shadekariwade, druhou Sharenhowaneh, Deyoenhegwenh a Oghrenghrehgowah a třetí Dehennakrineh, Aghstawenserenthah a Shoskoharowaneh. Třetí strana má za úkol pouze naslouchat, aby nedošlo k nějaké dezinformaci a omylu. V takovém případě musí na chybu upozornit. Pokud je vše v pořádku, potvrdí rozhodnutí obou stran a oznámí to Senekům. Pokud Senekové s rozhodnutím souhlasí, předají ho Kayugům a Oneidům.
Já, Dekanawidah, jmenuji náčelníky Mohawků hlavou sdružení Pěti národů. Mohawkové jsou základem Velkého míru, proto by bylo v rozporu s Velkým zákonem přijímat v Radě rozhodnutí, proti kterému by byli Mohawkové. Žádná Rada nebude legitimní, pokud nebudou přítomni všichni mohawkští náčelníci.
Radu zahájí Onondagové vyjádřením vděčnosti svým bratrancům a pozdraví je. Pronesou proslov a vzdají díky zemi, na které lidé žijí. Vodním tokům, tůním, pramenům a jezerům. Kukuřici, plodům, léčivým bylinám a stromům. Zvířatům, která nám poskytují jídlo a dávají kůži na oděv. Velkým i menším větrům, hromovládcům a Slunci mocnému bojovníkovi a Měsíci, poslům Stvořitele, kteří zjevují jeho přání. Velkému Stvořiteli, který sídlí nahoře na nebi, který dává lidem vše užitečné a který je zdrojem a vládcem zdraví a života. Rada nesmí zasedat za tmy. Přítomni musí být všichni náčelníci Onondagů nebo jejich zástupci. Není-
Veškeré záležitosti Rady Pěti národů nejprve projednají a schválí Mohawkové a Senekové, pak to podstoupí Oneidům a Kayugům a konečné rozhodnutí budou mít Onondagové, Strážci ohně. Stejný postup se provádí, předloží-
Ve všech případech musí být postup následující. Když se Mohawkové a Senekové jednomyslně shodnou na projednání případu, oznámí své rozhodnutí Kayugům a Oneidům. Pokud s rozhodnutím souhlasí, dají to vědět Mohawkům, a ti to následně oznámí Ohnivcům. Pokud je názor Mohawků se Seneky a Kayugů s Oneidy v rozporu, učiní rozhodnutí dle svého uvážení Onondagové. Pokud s názorem výše uvedených kmenů souhlasí, oznámí to Mohawkům, kteří to předloží na Radě.
V případě nedorozumění nebo neústupnosti obou stran, Strážci ohně vydají rozhodnutí, které se rozchází s rozhodnutím obou stran. Obě strany věc znovu zváží.
Když se sejde Rada Pěti národů, určí pro daný den řečníka. Musí to být Mohawk, Onondaga nebo Seneka. Následující den se jmenuje jiný řečník, ale ten první může být jmenován znovu.
Žádná zúčastněná osoba či národ nesmí zasedat v Radě. Mohou toliko odpovídat na otázky náčelníků.
Bude-